Amoreiras i Akwedukt Áquas Livres

Kierując się na zachód od parku, w górę odchodzącej od Rotundy Avenida J. A. de Aguir, a następnie Avenida Duarte Pacheco, dochodzi się do widocznego z każdej dzielnicy Lizbony centrum handlowego Amoreiras. Zaprojektowany przezTomasaTaveirç kompleks jest jedną z najbardziej odważnych i jednocześnie najciekawszych budowli w Portugalii. Ozdobiony z zewnątrz fantazyjnymi, różowo-błękitnymi malowidłami budynek mieści 10 kin, 60 kawiarni i restauracji, 370 sklepów oraz hotel. Większość sklepów otwarta jest przez cały tydzień aż do godziny 23.00. Największy ruch panuje tu w niedzielę: tradycyjnie już całe rodziny właśnie tu lubią spędzać popołudnie. Z Rossio/ Restauradores kursuje tu autobus #11.

Przejeżdżającymi koło Amoreiras autobusami #11 i #23 można się dostać do akweduktu Aquas Livres. Wraz z jego otwarciem w 1748 r. po raz pierwszy do miasta została doprowadzona woda pitna. Akwedukt okazał się wytrzymały na trzęsienie ziemi w 1755 r., złą sławę przyniósł mu jednak Diogo Alves, żyjący w XIX w. morderca, który z wysokich 60-metrowych łuków wrzucał do wody wszystkie swoje ofiary. Przed wycieczką do akweduktu warto upewnić się w biurze turystycznym, czy jest otwarty. Aby dojść do Áquas Livres należy skręcić na lewo od północnych obrzeży parku i kierować się wzdłuż Run Marques da Frontcira, Rua Carlos Mascarenhasoraz Calęada da Quintinha i dalej w górę do Travessa da Quintinha. Będąc przy akwedukcie warto zajrzeć do znajdującego się po drugiej stronie parku Monsanto i wrócić malowniczą doliną Alcántara. Po drodze mija się dawny zbiornik wody Mñe d’Áqua, usytuowany przy Rúa das Amoreiras, w pobliżu Largo do Rato.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>