APTEKI, LEKARZE I SZPITALE – PORTUGALIA

Pracownicy portugalskich aptek (farmścia), znajdujących się prawie w każdym miasteczku, udzielają porad w przypadku łagodniejszych dolegliwości: w większych miastach znajduje się co najmniej jedna apteka, gdzie personel włada językiem angielskim. W aptekach pracują wysoko wykwalifikowani farmaceuci sprzedający też leki, które w innych krajach można by dostać tylko na receptę.

W przypadku wystąpienia poważnej choroby, w konsulacie (przy odrobinie szczęścia także na komendzie policji, w biurze turystycznym lub w większym hotelu) można otrzymać adres doktora znającego język angielski. Adresy szpitali w poszczególnych miastach znajdziesz w tekście przewodnika. W nagłych przypadkach należy dzwonić pod bezpłatny numer pogotowia a115. mieszczonych tam informacji należy traktować z przymrużeniem oka, ale przed udaniem się w podroż do Portugalii warto skontaktować się z jednym z oddziałów tego biura.

W każdym mieście lub wiosce portugalskiej znajduje się biuro informacji turystycznej zwane Turismo. Urzędujący tam pracownicy są niezwykle uprzejmi, udzielają wyczerpujących informacji i służą pomocą w znalezieniu i zarezerwowaniu miejsc noclegowych (niektóre biura pośredniczą w dokonywaniu rezerwacji, inne dysponują jedynie listą noclegów). W biurach informacji turystycznej otrzymać można też bardzo przydatne mapy i broszury, których daremnie by szukać w biurach krajowych. Większość biur informacji turystycznej została wyszczególniona w tekście przewodnika.

Miejscowe biura tego rodzaju otwarte są przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.30 i 14.00-18.00, ale w Porto. Lizbonie, regionie Algarve i w wielu miejscowościach letniskowych czynne są one o wiele dłużej, a obsługę turystów prowadzi się niekiedy nawet i w niedzielę. Biura turystyczne położone w mniej uczęszczanych miastach i wioskach są przeważnie nieczynne w weekendy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>