AUTOBUSY – PORTUGALIA

Podróżowanie autobusem siato się bardziej popularne niż korzystanie z usług linii kolejowych, ponieważ ten środek lokomocji umożliwia dojazd do nawet najmniejszych miasteczek i wiosek. Poza tym przejazd autobusem trwa zwykle znacznie krócej niż podróż pociągiem, trzeba się jednak liczyć z wyższą ceną biletu. Na dłuższych trasach kursują wygodne autobusy pośpieszne, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc – zwłaszcza w lecie na trasie Uzbona-Atgarve.

Jeszcze do niedawna połączenia autobusowe były obsługiwane przez państwową firmę przewoźniczą Rodoviária Nacional {RN). Obecnie znajduje się ona w rękach prywatnych właścicieli: prywatyzacji nie uległa jedynie krajowa sieć autobusów pośpiesznych (Rede Expresaos). Powstało też wiele innych prywatnych firm przewoźniczych, które wzajemnie ze sobą rywalizują: dzięki temu zwiększyła się ilość kursujących na danej linii autobusów, ale za to na niektórych liniach lokalnych zmniejszono ilość połączeń lub je całkiem zlikwidowano. Duża konkurencja powoduje też pewnego rodzaju zamieszanie. Czasem do tego samego miasta kursują dwa autobusy różnych firm, przy czym odjeżdżają one z innych przystanków: w tej sytuacji pracownicy urzędujący w biurach poszczególnych firm niekiedy odmawiają udzielania informacji o rozkładzie jazdy i miejscu odjazdu autobusu konkurencyjnego przewoźnika – po szczegółowe informacje na ten temat trzeba się wtedy udać do najbliższego biura turystycznego.

Na lokalnych dworcach autobusowych, które w miarę możliwości zostały wyszczególnione w tekście przewodnika, można się zaopatrzyć w rozkład jazdy, a także zarezerwować miejsce na przejazd autobusem dalekobieżnym. W przeciwnym razie należy udać się do lokalnego biura turystycznego, którego pracownicy z pewnością udzielą porady, gdzie można zarezerwować bilet lub wsiąść do odpowiedniego autobusu. Dobrze wiedzieć, że w weekendy autobusy kursują znacznie rzadziej, a czasami w ogóle (zwłaszcza na obszarach wiejskich): trzeba się też liczyć z tym, że niektóre autobusy odjeżdżają o bardzo wczesnej porze. Wynika to z tego, że połączenia autobusowe ustalane są głównie z myślą o dojeźdzle do szkoły I placów targowych, podczas gdy potrzeb turystów nie bierze się pod uwagę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>