AUTOSTOP DO PORTUGALII

Podróżowanie autostopem nie jest stuprocentowo bezpieczne. Wiążą się z nim też pewne niewygody, ale dia turystów, którzy lubią zawierać nowe znajomości, a przede wszystkim dla tych, którzy nie mogą oprzeć się pokusie podróży za jeden uśmiech, jest to wyzwanie. Zawsze jednak trzeba rozważyć ryzyko związane z autostopem, zwłaszcza gdy w podróż wybierają się dwie lub – jeszcze gorzej – jedna młoda kobieta (zdecydowanie odradzamy!).Tym, którzy zdecydują się na autostop, a nie są wytrawnymi autostopowiczami, podajemy niżej kilka mogących się przydać wskazówek.

Wybierając miejsce zatrzymywania, wczuj się w rolę kierowcy – powinno to być miejsce, gdzie będziesz dobrze widoczny, nie stworzysz zagrożenia, a kierowca, który zechce cię zabrać, nie będzie musiał hamować z piskiem opon. Na zwykłych drogach sprawa jest dość prosta, trudności mogą pojawić się na autostradach. Tam weż pod uwagę stacje benzynowe, parkingi, motele i zjazdy na autostradę (raczej na początkowym odcinku). Zatrzymywanie samochodów na samej autostradzie jest po pierwsze – nielegalne, po drogie – niebezpieczne, po trzecie – bezsensowne, gdyż z góry narażasz się na poważną stratę czasu: takie rozwiązanie należy potraktować jako ostateczność.

Staraj się nie wjeżdżać do dużych miast (oczywiście jeśli ich nie zwiedzasz). Wydostanie się z nich jest kłopotliwe i zabieta dużo czasu. Jeśli poiniormujesz kierowcę o swojej dalszej trasie, najprawdopodobniej wysadzi cię w odpowiednim miejscu.

Dobrym zwyczajem jest stasowanie tabliczek (może być duża kartka papieru), z wyraźnie napisaną nazwą miejscowości, do której się zmierza. Po zniesieniu wiz dla Polaków podróżowanie przez prawie wszystkie kraje europejskie stało się prostsze, jednak i teraz dobrze mieć garSć informacji, które mogą ułatwić załatwienie niezbędnych formalności i pozwolą uniknąć kłopotów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>