BANKI I CENY – PORTUGALIA

Koszty utrzymania w Portugalii systematycznie wzrastają od 1986 roku, kiedy to kraj ten wstąpi! w struktury Wspólnoty Europejskiej: nie ma to jednak zbyt wielkiego wpływu na kieszeń przeciętnego turysty. Noclegi, komunikacja, posiłki i napoje są wciąż tańsze niż w krajach północnej Europy czy Ameryki Północnej, a jakość usług jest znacznie lepsza niż w Hiszpanii.

Pokój dwuosobowy w tańszych hotelach kosztuje ok. 15-30 $, w hotelach dwu- itrzy- gwiazdkowych 30-60 $, a w hotelach cztero- gwiazdkowych i pousadas nawet w granicach 60-150 $. Ża miejsce na kempingu we wszystkich rejonach kraju, z wyjątkiem najbardziej ekskluzywnych obszarów nadmorskich, płaci się ok. 3-6 S od osoby (za namiot nie pobiera się dodatkowych opłat).

Zwykły, ale za to pożywny posiłek kosztuje ok. 7,50 S, a cena za obiad w eleganckiej restauracji nie powinna przekroczyć 30 $ od osoby. Także napoje nie są zbyt drogie: butelka domowego wina rzadko kosztuje więcej niż 5 $, a za kufel mieiscowego piwa płaci się ok. 50 centów. Dla niewymagających turystów, zaopatrujących się na ulicznych targach i w małych supermarketach, koszty wyżywienia będą porównywalne z kosztami w Polsce. Podróżowanie transportem publicznym również jest stosunkowo niedrogie, tym bardziej, że turyści przeważnie pokonują tylko niewielkie odległości, a bilety, zwłaszcza kolejowe, są tanie. Przykładowo podróż pociągiem 2. klasy z Porto do Lizbony lub z Lizbony do Algarve kosztuje ok, 18 i.

W większości miejsc dzienne utrzymanie wynosi średnio ok. 45 $: podana cena obejmuje nocleg, piknik z lunchem, obiad z napojami w restauracji, przejazd autobusem lub pociągiem oraz jedno lub dwa piwa. Pobyt na kempingu l nieco większa oszczędność umożliwia zmniejszenie kosztów utrzymania. Natomiast przeznaczając na dzień 50-60 $, można pozwalać sobie na wszystkie zachcianki, warto wiedzieć, że ceny w Lizbonie i Algarve są najwyższe w całym kraju, a we wszystkich większych miejscowościach wczasowych wszystko jest droższe o mniej więcej 10%.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>