Bary i kluby w Lizbonie

Przez cały tydzień labirynt wąskich uliczek w Górnym Mieście oblega prawie 50-tysięczny tłum rozbawionych ludzi, wędrujących po licznych w tej dzielnicy barach i klubach. Wiele lokali nie sprawia zbyt dobrego wrażenia, o ich istnieniu świadczy jedynie niewielki neon i otwór w drzwiach, przez który bramkarze przypatrują się wchodzącym. Pozory jednak często mylą, zwykle jest znacznie lepiej, niż wygląda to na pierwszy rzut oka. Można zaryzykować ¡zapukać, a jeśli atmosfera ci nie odpowiada – od razu wyjść. Choć Górne Miasto uchodzi za swego rodzaju centrum uciech erotycznych, wielu ludzi odwiedza tutejsze lokale ze względu na dobre jedzenie i picie oraz w celu poshichania dobrej muzyki. Kobiety mogą się tu czuć bezpiecznie pod warunkiem, że nie przeszkadza im zaczepne pogwizdywanie. Sporo lokali dla homoseksualistów znajduje się na obrzeżach miasta oraz w okolicach Rato. W Dolnym Mieście trudno znaleźć choćby jeden bar otwarty do późna w nocy. Znacznie więcej nocnych lokali powstaje w AlfamieiGraęa. Goście opuszczający cieszące się doskonalą opinią okoliczne restauracje chętnie zaglądają do nowo otwartych tu klubów i barów.

Najbardziej ożywiane życie nocne toczy się jednak przy Avenirla 24 de Julho, na zachód od Cals do Sodrć. Jest to po części zasługą władz miejskich, chcących w ten sposób „zaludnić” nieco podupadłe dzielnice Cais do Sodrć i Santos. Za namową władz właściciele barów z Górnego Miasta, skuszeni zapewn ieniem, iż lokale będą czynne do 6.00 (w Górnym Mieście mogą być otwarte do 3.00), przenieśli swoje lokale na Avenida 24 de Julho. Przeprowadzka okazała się pomyślna, teraz do klubów w Cais do Sodrć i Samos ściągają tłumy młodych ludzi, którzy bez zastanowienia wydają mnóstwo pieniędzy na zabawę do rana. Jedne z najbardziej ekskluzywnych dyskotek mieszczą się w oddalonej od centrum Alcántara, na zachód od Avenida 24 de Julho, przy Ponte 25 de Abril: najłatwiej i najszybciej można się tani dostać taksówką. Położone dalej na zachód okolice dworca Cais do Sodrć nie należą do najbezpieczniejszych, Mimo to zapaleni miłośnicy klubów nocnych zechcą pewnie odwiedzić choć jeden z kilkunastu, nie zawsze przyjemnych, lokali przy Rua Nova do Carvalho.

Za wyścig o coraz większą liczbę gości właściciele plącą czasami wysoką cenę. Wiele lokali bankrutuje, zmienia nazwy, wystrój, a nawet klientelę. Z pewnością natrafisz zatem na sporo nowych miejsc, których przewodnik nie podaje. We wszystkich najpopularniejszych lokalach ceny drinków są bardzo wysokie, a za samo piwo trzeba zapłacić .300500 esc. Na szczęście wstęp kosztuje niewiele ¡wynosi zazwyczaj 1500-2000 esc., w cenę wliczony jest jeden, a czasami dwa drinki (bilet wstępu należy zatrzymać i pokazać przy kupnie pierwszego drinka). W piątki i soboty wieczorem w klubach panuje tłok, a ceny są znacznie wyższe. Natomiast w niedzielę, po całotygodniowej zabawie, większość lokali, zwłaszcza tych w Górnym Mieście, zamyka swoje podwoje. We wszystkich wymienionych poniżej klubach i barach można się bawić od 22.00 do 2.00, choć w wielu zabawa przeciąga się do 3.00/4.00 nad ranem, w niektórych tylko do fi.OO.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>