Betem

To właśnie zBelém w 1497 r. Vasco da Gama wypłynął do Indii, tutaj też po powrocie witany był przez Manuela I, zwanego Szczęśliwym. Da Gama przywiózł ze sobą niewielki ładunek pieprzu, jak się jednak okazało wartość przyprawy przerosła najśmielsze oczekiwania podróżnika: pieniędzy z jej sprzedaży starczyłoby na sześćdziesiąt kolejnych wypraw do Indii. Wkrótce po powrocie da Gamy, dla upamiętnienia odkrycia drogi morskiej do Indii, wzniesiony został klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos). Świątynia, zbudowana jako wyraz dziękczynienia Manuela I za szczęśliwy przebieg wyprawy, powstała na miejscu kaplicy Ermidado Restelo (inacze j Capeta de Sao Jerónimo), założonej tu niegdyś przez Henryka Żeglarza. W niej Vasco da Gama i jego kompani oddawali się modłom na noc przed wyruszeniem w rejs. Pieniądze na budowę klasztoru podtodziłyz 5-procentowegu podatku, uzyskiwanegoz importu przypraw (oprócz pieprzu, cynamonu i goździków), na który wyłączność posiadała jedynie Portugalia.

Od czasu powstania klasztoru poziom przepływającego przez Belem Tagu znacznie się obniżył. Niegdyś budowla wznosiła się niemalże nad samym brzegiem rzeki, a dostępu do portu, w którym przycumowane byiy gotowe do wypraw karuwete, strzegłaTorre de lleteni. Zarówno klasztor, jak i wieża przetrwały trzęsienie ziemi i stanowią nadal doskonały przykład stylu manuelińskiego. Obie budowle wznoszą się w pełnej uroku dzielnicy podmiejskiej, oddalonej o 6 km na zachód od centrum Lizbony. Zwiedzający nie powinni się tu nudzić: prócz kompleksu klasztornego w Belem znajduje się kilka ciekawych muzeów, a także sporo wyśmienitych kawiarni i restauracji. Szczególnie godna polecenia jest Amiga Confcitańa dc Belem, przy Rua de Belem, tuż obok przystanku tramwajowego. Pyszne, kruche babeczki z budyniowym nadzieniem przyniosły kawiarni zasłużoną sławę „jedynej prawdziwej wytwórni ciastek z Belem”.

Do Belem można – w ciągu zaledwie 20 minut – dostać się tramwajami #15 i #17, jadącymi z Praęa do Comercio, nieco dłużej trwa podróż pociągiem z Cais do Sodre. Turyści, mający ochotę na wypad na plażę, mogą przepłynąć kursującym z Belem promem na drugi brzeg Tagu do Trafaria, oddalonego o 3 km od Costa dn Caparica. Promy odpływają co 3(1 min (codz. 6.30-12.30) z portu tuż przy dworcu kolejowym, z którego odjeżdżają leż pociągi do Cascals.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>