Cacilhas i Cristo-Rei

Najprzyjemniejszym sposobem na przedostanie się na półwysep Setubnl jest podróż promem z lizbońskiej przystani Fluvial (przy Praęa do Cnmćrcio) do CACILHAS. Promy odpływają eo 10 minut, a ostatni powraca do Lizbony o 22.30 (w weekendy nieco wcześniej): rejs trwa zaledwie 10 minut. Opróczniewątpliwych atrakcji, jakich dostarcza podróż promem, do Cacilhas warto również przybyć na kolację z owoców morza. Przy głównej ulicy – Rua Candido dos Reis – roi się od niezbyt drogich restauracji rybnych, bardzo popularnych wśród mieszkańców Lizbony. Podawane w większości lokali owoce morza szczególnie dobrze smakują w Escondidinho de Cacilhas, restauracji położonej zaraz na prawo od przystani promowej. Biesiadującym tu smakoszom rzadko jednak udaje się zdążyć na ostatni prom do Fluvial. W takich wypadkach pozostaje popłynąć promem do Cais do Sodre(w ciągu dnia rejs trwa 10-20 min, a w nocy 40-50 min: bilety w cenie 90 esc.).

Podczas podróży promem można podziwiać miasto i ogromny Ponte 25 de Abril, jak również gigantyczny posąg Chrystusa Króla, portugalską – nieco tylko skromniejszą – wersję słynnego pomnika z Rio de Janeiro. Kursująca wewnątrz statuy winda (latem codz. 9.00-19.00: 220 esc.) dowozi do sklepu z pamiątkami oraz na położony 80 m nad ziemią taras widokowy. Przy ładnej pogodzie Lizbonę widać jak na dłoni, a zdała wyłania się też pałac Pena oraz Sintra.

Dworzec autobusowy w Cacilhas znajduje się naprzeciwko przystani promowej. Z 9. stanowiska {cais) odjeżdżają autobusy w kierunku posągu Chrystusa (2-3 na godz., co 20-30 min). Można się tam również dostać bezpośrednimi autobusami #52 lub #53 z przystanku na Praęa de Espanha (przy stacji metra Pallami) w Lizbonie (kierunek Alma- da, co 20-30 min): należy wysiąść zaraz po przejechaniu przez most i idąc w stronę miasta skręcić na Rua Femao Mendes Pinto, stąd to już tylko 10 min drogi. Turyści zmotoryzowani powinni za mostem skręcić w lewo i kierować się za napisami „Almada” i „Cristo-Rei”. Z dworca autobusowego z Cacilhas odjeżdżają również autobusy do Costa da Capa- riett (30 min), Setubal (50 min-1 godz.) i Villa Fresca de Azeitao (45 min).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>