Cascais

Końcowa stacja pociągów odjeżdżających z Cais do Sodrć to CASCAIS, najpopularniejsza obecnie miejscowość wczasowa, której trzy piękne plaże przyciągają tłumy turystów i wczasowiczów (szczególnie tłoczno jest tu latem, zwłaszcza w weekendy). W przeciwieństwie jednak do pretensjonalnego Estorilu, w mieście panuje kameralna i pogodna atmosfera, zachowały się nawet ślady po dawnej wiosce rybackiej. Największe zainteresowanie przyjezdnych wzbudza odbywający się w środy targ i sobotnie gonitwy byków.

Życie towarzyskie Cascais skupia się przy zamkniętej dla samochodów Rua Frederico Arouca, leżącej po wschodniej stronie Avenida Com. Grande Guerra. Znajduje się tu najwięcej barów i klubów nocnych. Warto odwiedzić też pelen egzotyki pobliski targ rybny: handel darami morza rozpoczyna się ok. 17.00 na cyplu pomiędzy plażami Ribeira i Rainha. Spragnieni spokoju mogą udać się na spacer do pełnej uroku starej części miasta, w której znajdują się wszystkie zabytki i inne atrakcje turystyczne Cascais. Od Avda. Com. Grande Guerra należy kierować się w stronę Largo 5 de Outubro. Od placu odchodzą piękne uliczki, którymi można dojść do Igreja da Assunçâo, wspaniałego kościoła, za którym rozciąga się park marszałka Carmona (Parque Marat hel Carmona: codz. 9.00-18.00).

W południowej części parku wznosi się rezydencja książąt Guimaràes, przekształcona obecnie w muzeum (wl.-nd. 11.00-12.30 i 14.00-17.00: 250 esc.), podczas zwiedzania którego można podziwiać malarskie i archeologiczne zbiory oraz kolekcje mebli: po muzeum zwykle oprowadza przewodnik. W północnej części parku, naprzeciwko Pavilhüo de Cascais, położone jest nowoczesne Muzeum Morskie (Museu do Mar: wt.-nd. 10.0016.30: 200 esc., w nd. wstęp wolny). Wśród zbiorów na uwagę zasługują modele łodzi, stare kostiumy, obrazy i pamiątki morskie.

Idąc na zachód od parku, drogą prowadzącą wzdłuż wybrzeża, po 20 minutach dochodzi się do Boca do Inferno. Frederica Arouca dochodzi się do głównej Avda. Com. Grande Guerra: po drugiej stronie alei, przy Rua Visconde da Luz, w pięknej willi mieści sie biuro turvstvczne (VI- IX pn.-sb. 9,00-20.00, nd. 10,00-18,00: X-V pn.-sb. 9.00-19.00, nd. 10.0Ó-18.00: «01/ 4868204). Pracownicy hiura służą mapami i pomagają w znalezieniu noclegów na kwaterach prywatnych. Można tu również otrzymać rozkład jazdy miejskich autobusów. Przy końcu Rua Frederica Arouca znajduje się budka telefoniczna.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>