Centrum Sztuki Współczesnej

Przechodząc na druga stronę ogrodu, który zdobią specjalnie wykonane rzeźby, dochodzi się do Centrum Sztuki Współczesnej (Centro de Arle Moderna: te same godziny otwarcia co muzeum: 500 esc., w nd. wstęp wolny). Można tu zobaczyć dzieła słynnych XX- wiecznych artystów portugalskich, takich jak Almada Negreiros (jeden z twórców modernizmu, zasłynął znajdującym się w Museu da Cidade portretem ukazującym Fernando Pessoa), Amadeu de Sousa Cardoso i Guilherme Santa-Rita (wykazywali tendencje futurystyczne) oraz Vieira da Silva ¡ Paula Rego.

Tereny położone na północ od Fundacji Gulbenkiana nie cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Wyjątek stanowią piłkarskie stadiony Sporting lub Benfica, na których organizowane są różnego rodzaju imprezy, oraz Campo Pequeño, gdzie entuzjaści tej formy rozrywki mogą obejrzeć walki byków. Warto jednak poświęcić trochę czasu na odkrycie tej części miasta, zwłaszcza że w pobliżu Cidade Universitaria znajdują się dwa dość ciekawe muzea, poświęcone historii miasta i kostiumom. Można się do nich dostać autobusami #1 i #7, jadącymi odpowiednio z Rossio i Praęa da Figucira. Z kolei nieco dalej, na północny zachód od Muzeum Gulbenkiana usytuowany jest,lar- dim Zoológico (lizbońskie zoo), a w pobliżu niego Palacio dos Marqueses da Fronteí- ra. Dojazd do zoo autobusami #31, #41 i #46lub metrem, jadącym w stronę Sete Rios, kursującymi z Rotundy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>