Colares, plaże i Cabo da Roca

Około 6 km na zachód od Monserrate leży COLARES. górska wioska znana głównie z produkcji doskonałycli win. Można ją obrać jako bazę wypadową na wycieczki do Sintry (znajduje się tu kilka średniej klasy hoteli i zajazdów-: szczegółowych informacji udziela biuro turystyczne w Sintrze). W budynku dawnej apteki mieści się restauracja A Bistro (zamkn. w pn.). Wioska położona jest na trasie Sintra-Cascais: autobusy do obu miejscowości odjeżdżają spod dworca kolejowego.

Dalej na zachód droga zakręca i wiedzie przez góry do typowo wczasowej miejscowości PRAIA DAS MAęAS (dojazd autobusami z Sintry. latem również tramwajem z Colares). Turyści mogą zatrzymać się tu na noc w jednym z dwóch pensjonatów (Occn- «o:ir01/9292399: Real: n(lł/9292(M)2: oba) i stołować w jednej z kilku restauracji. Podobny charakter mają pobliskie AZENHAS DO MAR (od północy) z niewielką i ładną plażą oraz PRAIA GRANDĘ (od południa): dojazd do obu miejscowości autobusami z Sintry. W Praia Grandę jest też duże pole kempingowe.

Podróżujący po okolicy turyści najchętniej udają się jednak na CABO DA ROCA. 14 km na południowy zachód od Colares: przez cały rok kursują tu autobusy z Sintry i Cascais. Wycieczka może z pewnością dostarczyć wrażeń, choć lak naprawdę – oprócz latarni morskiej i kilku stoisk z muszlami i kawą – na przylądku nie ma nic. co zasługiwałoby na szczególną uwagę, W punkcie informacji turystycznej można kupić certyfikat zaświadczający o pobycie na „najbardziej na zachód wysuniętym punkcie Europy”. Na postawionym tu krzyżu widnieją słowa Luisa Camiiesa: „Tułaj… gdzie ląd się z wodą miejscami zamienia”. (tłum. I. Kania)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>