Dalej na północny zachód: Basílica da Estrela

Warto znaleźć trochę czasu na wizytę w trzecim kościele Górnego Miasta, jakim jest wznosząca się 2 km dalej na zachód Basílica da Estrela (hazylika Gwiazdy: codz. 7.3013.00 i 15.00-19.00). Spacer do bazyliki zabiera 30 min, można się tu również dostać tramwajem #28 jadącym z Ciliado, z Praęa Luís dc Camoes. Ogromna klasycystyezna budowla z końca XVÍII w. godna jest uwagi nie ze względu na architekturę, ale na rozciągający się z kopuły widok na otaczające ją ogrody, Lizbona słynie z wielkiej dbałości o każdy skrawek zieleni, a park wokół kościoła jest tego najlepszym i najpiękniejszym dowodem. Popołudniami przychodzi tu mnóstwo ludzi, aby odpocząć, posłuchać orkiestry dętej, przyglądać się pływającym w sadzawce karpiom 1 napić kawy w sympatycznej kawiarence.

Pomiędzy parkiem a Rúa de Sao Jorge znajduje się brama, prowadząca na cmentarz angielski (brama jest zamknięta, chcąc wejść trzeba zadzwonić). Wysadzane cyprysami ścieżki wiodą m.in. do grobu Henry’ego Fieldinga, autora Toma Jonesa.

Odjeżdżającymi z zajezdni przed bazyliką tramwajami #25 lub #26 dojechać można do końca Rúa de Sao Domingosá Lapa i wysiąść w miejscu, gdzie tramwaj skręca w Rua Garda de Orta: stąd już tylko 5 min drogi do Muzeum Sztuki Dawnej: jadąc dalej tramwajem wraca się na Praęa do Comercio w Dolnym Mieście.

Na północ od Praęa dos Restauradores, rozciąga się największy w mieście park Edwar- daVH. Najłatwiej dostać się tam metrem lub autobusem (jadącymi w kierunku stacji Rotunda), choć szybkim krokiem można pokonać tę odległość na piechotę w ciągu 20 minut. Trasa wiedzie wzdłuż Avenida da Liberdade i jest doskonalą okazją do lepszego zapoznania się z turystycznymi atrakcjami Lizbony.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>