Dolne Miasto – Lizbona

Położone w dolnej części Lizbony Dolne Miasto (Baixa) stanowi właściwie jej centrum, lutni bowiem mieści się większość biur, banków i firm. Wybudowana w klasycystycznym stylu dzielnica była pierwszą tego typu w Europie. Dn dziś zadziwiają brukowane chodniki i prostopadle wyznaczone ulice. Na niektórych, zamkniętych dla ruchu kołowego, przechodnie mogą podziwiać występy ulicznych artystów. Jednak tym, co najbardziej dziwi i urzeka turystów, jest lizbońskie przywiązanie do tradycji. Pomimo uptywu czasu na wielu ulicach Dolnego Miasta rozwijają się przyporządkowane im przez Pombala ¡wpisane w nazwy poszczególne rzemiosła, i lak: na Run da Prała (ul. Srebrna) i Run do Ouro (ul.Złota) pracująjubilerzy, na Rúa dos Sapateiros (ul. Szewców) -szewcy,zaś na Run do Comercio (ul. Handlowa) króluje handel. Widok tych ulic i zdobionych mozaikami niewielkich placyków to prawdziwa uczta dla oka. Równic piękne, choć niestety coraz mniej liczne, są bogato udekorowane ciastkarnie (pastelarias) oraz fasady sklepów wyłożone kafelkami w stylu arl deeo. Warto pamiętać, iż znajdującą się w górnej części Dolnego Miasta, przy zachodnim krańcu Rua de Santa Justa, kolejką linową Elevador de Santa Justa można się szybko dostać do Górnego Miasta.

Leżący w południowej części Dolnego Miasta, wsparty niemal o prawy brzeg Tagu Praęa do Comercio byl swego rodzaju zwieńczeniem architektonicznych dokonań Pombala. Plac otaczają klasycystyczne budynki, a na środku wznosi się okazały pomnik z brązu, przedstawiający króla Józefa, portugalskiego władcę z okresu wielkiego trzęsienia ziemi i późniejszej odbudowy stolicy. Oglądany od strony rzeki, z kursujących tu promów zCacilhas, plac wywiera niesamowite wrażenie. Patrząc jednak z bliska doznaje się zawodu, głównie z tego powodu, że większą część placu stanowi dziś parking samochodowy. Miejscowi architekci pracują już nad projektem, mającym przywrócić placowi jego dawną świetność i ponownie uczynić z niego miejsce spacerów i kawiarnianych spotkali. Na razie jedyną i dość marną oznaką życia towarzyskiego jest mroczna kawiarnia A/mińi/a? ilu Arcada, jedno z ulubionych miejsc portugalskiego poety Pessoa.

Praęa do Comercio nazywany jest często Terreiro dn Paęo, co znaczy „taras pałacu”. Nazwa przetrwała, mimo że brak jej dziś odniesienia do rzeczywistości – w tym miejscu znajdował się niegdyś taras wspaniałego pałacu (rezydencji królewskiej), który uległ kompletnemu zniszczeniu w czasie wielkiego trzęsienia ziemi, Sam plac odegrał ważną rolę w historii państwa. W 1908 r. przy budynku Poczty Głównej zamordowany zostai król Karol I i jego najstarszy syn. Wydarzenie to przyspieszyło, mające miejsce dwa lata później, ogłoszenie Portugalii republiką.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>