Gastronomia w Lizbonie

Lizbońskie kawiarnie i restauracje należą do najtańszych w Europie. Za niezbyt wygórowaną cenę można w nich kupić obfite porcje smacznych potraw portugalskich. Serwowany w porze lunchu i obiadu zestaw o nazwie ementa turística składa się z trzech dań i kosztuje 1500 esc.-2500 esc. Znacznie mniej płaci się jednak za równie obfite dania główne i potrawy polecane jako specjalności dnia. Potrawy z popularnych w Portugalii owoców morza są znacznie droższe. Na icli smakoszy czekają wszystkie restauracje przy Rúa das Portas de Santo Aniño oraz kilka lokali po drugiej stronie Tagu, w Cacilhas. Niewątpliwą kulinarną atrakcją Lizbony są wykładane pięknymi kafelkami ccrvcjarias (piwiarnie), w których zaspokoić można nie tylko pragnienie, ale i głód. Taniej można też zjeść w restauracjach serwujących potrawy rodem z dawnych portugalskich kolonii: Brazylii, Mozambiku, Angoli, Makau i indyjskiej prowincji Goa, Oprócz tych nieco tańszych lokali, miasto słynie też z bardzo ekskluzywnych – i oczywiście odpowiednio drogich – restauracji, specjalizujących się głównie w daniach francusko-portugalskich.

Niezłe zaplecze gastronomiczne ma Dolne Miasto, W tamtejszych lokalach w porze obiadowej najchętniej stołują się urzędnicy. Dobre restauracje znajdują się na obleganych przez turystów ulicach, prowadzących do Alfamy i Belom. Na kolację i wieczorne biesiadowanie wszyscy udają się do Górnego Miasta, gdzie mieszczą się jedne z najpopularniejszych restauracji wmieście, a także kilka mniej wytwornych ¡niedrogich lokali.

Warto pamiętać, że wiele restauracji jest w niedzielę zamkniętych, a w letnie soboty miejsca w tych najlepszych i najbardziej popularnych trzeba wcześniej zarezerwować (numery telefonów podano niżej, rezerwacji można też dokonać osobiście). Jeśli przewodnik podaje informacje o cenach umiarkowanych, to należy się przygotować na zapłacenie 2000 esc. od osoby. Przekąski i kanapki można kupić w większości barów i kawiarni (patrz dalej): informacje o sklepach i supermarketach zamieszczone są na s. 98.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>