Górne Miasto i Estrela

Od strony zachodniej ponad centrum Lizbony wznosi się Górne Miasto (Bairro Alto), w którym skupia się życie nocne stolicy. Podwoje otwierają przed turystami i mieszkańcami kluby fado, bary i wyśmienite restauracje czy wreszcie tzw. Instituto do Vmho do Porto (instytut portwajnu). W ciągu dnia oblicze dzielnicy zmienia się jednak nie do poznania. Na wąskich XVII-wiecznycb uliczkach grupy chłopców grają w piłkę, a przy wejściach do domów przesiadują najstarsi mieszkańcy Górnego Miasta, Warto wybrać się tu nic tylko ze względu na nocne rozrywki, ale też po to, aby zobaczyć dwa spośród najciekawszych lizbońskich kościołów: Karmelitów i św. Rocha. Oba wznoszą się na obrzeżach Górnego Miasta, a prowadzą do nich pełne uroku uliczki.

Zdecydowanie najhardziej widowiskową zapowiedzią dzielnicy jest rozpoczynająca się w pobliżu północnego końca Rua do Ouro, przy Rua de Santa Justa, kolejka linowa Elevador Sania Justa. Zbudowana w 1902 r., według projektu Raula Mćsniera (ucznia EilTeia), stanowi jedną z najbardziej dziwacznych i niezwykłych konstrukcji w Lizbonie. Z mknących ku górze, obudowanych metalowym okratowaniem wagoników rozciąga się widok na całą dzielnicę.Turyści lubiący tego typu przejażdżki mogą się też wybrać na wycieczkę jedną z dwóch kursujących w Lizbonie kolejek miejskich. Początkowo te – klnsycznejuż dziś-wytwory techniki napędzane byty silnikami wodnymi, a później parą. Pierwsza z nich, skonstruowana w 1885 r. Elevador da Gloria, kursuje pomiędzy Górnym Miastem a Praga dos Restauradores (wysiada się przy biurze turystycznym). Dru- ga, Elevador da Bita, wyrusza z rogu Rua de Sao Paulo i Rua da Moeda, po czym podąża do Rua Loreto {na zachód od Fraęa de Camoes). Bilety w jedną stronę kosztują 150 esc., a kolejki kursują codziennie od 7.00 do północy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>