Informacje praktyczne – Setúbal

Do Setúbal dojechać można pociągiem, po drodze trzeba sit: jednak przesiadać. Znacznie łatwiejszy jest dojazd autobusem, odjeżdżającym co godzinę z Praca da Espanha w Lizbonie (przejazd trwa godzinę). Kursują tu również autobusy z Cacrlhas (patrz powyżej). Pociągi z Lizbony zatrzymują się przy Praga do Brasil, na północ od centrum: pociągi podmiejskie wyruszają z położonego bliżej centrum dworca przy wschodnim końcu Praga 5 de Outu- bro. przy którym mieści się również biuro turystyczne i dworzec autobusowy.

W Setúba! znajdują się jeszcze dwa biura turystyczne: miejskie, naprzeciwko dworca pociągów podmiejskich w Casa do Corpo Santo na Praga do Quebedo (pn.-sb. 9.00. 12.30 i 14.00-18.00: «005/534222) Î regionalne, usytuowane w pobliżu Avda. Luisa Todi na Travessa Frei Gaspar (pn.-sb. 9.00-19,00. nd. 9.00-13.00: «065/524284). W obydwu biurach otrzymać można mapki, obsługa pomaga też w znalezieniu noclegów.

Setúbal nie ma dobrego zaplecza noclegowego, zc znalezieniem zakwaterowania nie powinno być jednak problemu, gdyż niewielu tuiystów decyduje się na pozostanie w mieście na dłużej. Pensjonaty godne polece nia to: Residencial Bom Rcgtvsso przy Praga de Bocage («065/ 29S12: ), Residencial Akntejana przy’ Avenida Luisa Todi 124 («065/21398: ©) i Residencial Bocage przy Rita Sâo Cristovùo 14 («065/21598: -©). W zamku nad rzeką mieści się przepiękna pausada Sào Filiix («065/523844: ©-©). Na zachód od miasta, poniżej zamku, przy Rua da Praia Sade znajduje się pole kempingowe Toca do I’ai ! jipes («065/522475).

Restauracje specjalizujące się w daniach z ryb i owoców morza skupione są w części portowej oraz przy zachodnim końcu Avenida Luisa Todi. Najlepsza z nich to mieszcząca się przy niewielkim rynku kolo alei OOi/mie. Smaczne potrawy z grilla podaje się też w O Baluarte rio Sado na Praęa da República 1. Sporo dobrych lokali znaleźć można w okolicach targu (sprzedaje się tu głównie ubrania i niezbyt cenne, acz chętnie kupowane przez turystów, drobiazgi).

Znacznie bardziej obiecująco przedstawia się wSetubal życie nocne. Wędrówkę po lokalach nocnych rozpocząć można w Cactus na Praęa de Bocage, a zakończyć w czynnym do 3.00 Torib’s. Po drodze warto wpaść na chwilę do klubu muzycznego Abmtrdia (zwykle wstęp wolny) lub do Teatro Luisa Todi. W weekendy odbywają się tu przedstawienia, a w ciągu tygodnia wyświetlane są filmy, Za najlepsze kluby w mieście uchodzą: TGV przy Estrada da Rasca ¿3 (czw.-sb.), oddalony o 10 min jazdy wzdłuż wybrzeża Seagull i nieco mniej pretensjonalny Leo Taurtts (5 min jazdy samochodem wzdłuż drogi N10).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>