KAWA, HERBATA I NAPOJE BEZALKOHOLOWE W PORTUGALII

W Portugalii podaje się kilka rodzajów kawy: małą czarną i mocną espresso (uma bica lub po prostu um cafś), małą z mlekiem (um ga- roto lub, w północnej części kraju, um pingo) oraz dużą z mlekiem (um gaiao), która jest niestety bardzo słaba. Aby zamówić białą kawę, która ma smak prawdziwej kawy, a nie rozcieńczonego ciepłego mleka, trzeba powiedzieć „um cafś duplo com um pouco de leite” (co znaczy: „podwójna kawa z małą ilością mleka11).

Zwykłą herbatę (cbś) można zamówić z mlekiem (com leite) lub z cytryną (com Uma o), ale um cdi de limao (znana pod nazwą „carioca”) to tylko gorąca woda z plasterkiem cytryny. Herbata jest napojem dość popularnym w Portugalii (kawę pije się częściej): w całym kraju znajduje się wiele wspaniałych herbaciarni (casas de chś).

W Portugalii można kupić wszystkie popularne napoje bezalkoholowe. Na uwagę za- sługują napoje owocowe Tri Naranjus (zwłaszcza cytrynowe – limao) oraz gazowany Sumo/. Sok ze świeżych pomarańczy nosi nazwę sumo de latania. Wodę mineralną (igua minerał), zarówno gazowaną (com gas), jak i niegazowaną (sem gśs), można kupić w całym kraju.

Podczas upalnego lata można liczyć na to, że po wejściu do każdego – nawet najdroższego – lokalu i powiedzeniu „um copo de agua, por favor” (proszę o szklankę wody), dostanie się to, o co się prosi, za darmo, Nauczenie się tej krótkiej formułki może się przydać spragnionemu turyście.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>