Klasztor Karmelitów

Idąc na południe od kościoła św. Rocha dochodzi się na zamknięty dla ruchu Largo do Carmo, którego urok można smakować odpoczywając w przyjemnej kawiarence. Stąd bliskojuż doElevador de Santa Justa, Wejście do kolejki znajduje się przy końcu alei, na prawo od ruin gotyckiego kościoła z klasztoru Karmelitów (Convento do Carmo). Ta niegdyś największa świątynia w mieście została częściowo zniszczona podczas trzęsienia ziemi, wielu turystów uważa jednak, iż ruiny prezentują się o wiele piękniej i wywołują większe wrażenie niż pierwotna budowla.

W XIX w,, po wykonaniu odpowiednich prac adaptacyjnych, w obrębie murów klasztornych otwarto fabrykę chemiczną. Obecnie ma tu swą siedzibę Muzeum Archeologiczne (Museu Arqueológico do Carmo: IV-IX pn.-sb. 10.00-18.00: X-III pn.-sb. 10.00- 13.00 i 14.00-17.00: 300 esc.), a wystawione w nim zbiory należą do największych atrakcji w mieście. Wewnątrz zwiedzający przechodzą najpierw wzdłuż nawy głównej, zdobionych różami kolumn i ukrytych za nimi grobowców i posągów, Do najciekawszych eksponatów zal icza się sarkofagi urn ieszczone w głębi kościoła, wokół ołtarza głównego. Największy z nich to pięknie rzeźbiony, dwumetrowy grobowiec Ferdynanda I: tuż obok spoczywa kanclerz Henryka Żeglarza, Gonęalo de Sousa (umieszczona na grobowcu rzeźba przedstawia Gonęala z książką wdioni, co ma symbolizować jego ogromną wiedzę). Warto przyj rzec się z bliska wykonanej z jaspisu i sprowadzonej z Brazylii statuetce ukazującej Najświętszą Marię Pannę w otoczeniu cherubinów. Ogromne wrażenie sprawia widok dwóch wystawionych w szklanych gablotach mumii, ułożonych w skulonej pozycji i pochodzących sprzed XIV w. Tuż obok znajdują się zmumifikowane głowy pary peruwiańskich Indian. Oprócz tego w muzeum zobaczyć można krzemienie, groty, prehistoryczne wyrohy z ceramiki, monety sprzed XIII w. oraz rzymskie inskrypcje. Wszystkie eksponaty zostały podpisane w języku angielskim, niestety organizatorzy nie przywiązywali większej wagi do zachowania porządku chronologicznego. W letnie wieczory w muzeum odbywają się często koncerty muzyczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>