Komunikacja miejska w Lizbonie

Większość obiektów turystycznych znajduje się w bliskiej odległości od siebie można się do nich bez trudu dostać na piechotę. Szczegóły na temat dojazdów autohusami, tramwajami lub metrem z bardziej oddalonych miejsc podane są przy okazji omawiania poszczególnych zabytków. Taksówki należą do najtańszych w Europie i można się nimi łatwo poruszać przez cały dzień. Choć Lizbonę uważa się za jedno z bardziej bezpiecznych miast europejskich, nie brakuje tu kieszonkowców: szczególną ostrożność należy zachować w autobusach i metrze oraz w czasie spacerów po głównych placach.

Komunikacją miejską zarządza firma Cams (o3632044). Planując w Lizbonie dłuższy pobyt, warto zaopatrzyć się w karnet turystyczny (Passe Turístico’, 1500 esc. na cztery dni, 2120 esc. na siedem dni). Upoważnia on do przejazdów autobusami, tramwajami, kolejkami linowymi (elevador) i metrem: po okazaniu paszportu można go zakupieni.in. w kioskach przy Elevador Santa Justa, na Praęada Figueira i na stacji metra Restauradores. Znacznie dłużej obowiązujeRnssc Social, który odnawia się co miesiąc i zakupuje również w kioskach i na stacjach metra opatrzonych znakiem venda de passes’, do nabycia tego karnetu potrzebne jest zdjęcie.

Warto wygospodarować trochę czasu na przejażdżkę tramwajem (eléctricos), jadącym w górę lizbońskich ulic, zaliczanych do najbardziej stromych na świecie. Zdecydowanie najwięcej atrakcji dostarcza przejazd tramwajem #2<5, kursującym zSfio Vicente do ogrodów Estrćla i przejeżdżającym przez Rita da ConceięSo w Dolnym Mieście. Do ciekawych należy też trasa tramwaju # 12, jeżdżącym z Sao Tomé w Alfnmie do Largo Martim Moniz, w pobliżu Praęa da Figueira, oraz kursujących z Praęa do Comercio do Belćm tramwajów #15 lub #17 (w niedzielę nie kursują). Bardziej szczegółowe informacje zamieszczone są w tekście.

Dwie kolejki linowe i jedna uliczna zwana „windą” (elevador) zapewniają nie tylko sporą porcję wrażeń, ale i szybki dojazd do Górnego Miasta (patrz informacje w ramce poniżej). Można też przemieszczać się autohusami, kursującymi co 20 minut i docierającymi niemalże wszędzie, nawet do położonych bardziej na uboczu obiektów turystycznych. Większość tramwajów, autobusów i kolejek odjeżdża co 15 minut i kursuje od 6.30 do północy. Na przystankach (paragein) zamieszczone są informacje o trasach przejazdów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>