LEGITYMACJE STUDENCKIE I MŁODZIEŻOWE

Legitymacja Schronisk Młodzieżowych Legitymacja PTSM (Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych) uprawnia do korzystania z bazy ponad 5,5 tysiąca schronisk młodzieżowych w 68 krajach świata. Jest odpowiednikiem legitymacji Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych Hostelling Internationa! (HI), której członkiem jest PTSM. Schroniska zrzeszone w Ht moża poznać po charakterystycznym znaku – niebieskim trójkącie z białą sosną i chatą: obok trójkąta zazwyczaj widnieje symbol jednego z blisko 70 narodowych towarzystw schronisk młodzieżowych. Legitymacja PTSM uprawnia do atrakcyjnych cenowo noclegów w schroniskach na całym świecie. Co więcej, oferta ta wcale nie ogranicza się do młodzieży, osoba powyżej 18 lat płaci tylko więcej. O wyrobieniu legitymacji należy pomyśleć jeszcze przed wyjazdem, w Polsce jest to znacznie prostsze i tańsze niż za granicą. Zajmują się tym wszystkie oddziały Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Do korzystania z sieci schronisk za granicą konieczne jest posiadanie plastykowej legitymacji PTSM. Do jej uzyskania nie jest wymagane zdjęcie, a opłaty w zależności od wieku wynoszą: legitymacja junior (dzieci i młodzież szkolna, także ze szkOł pomaturalnych) – 5 zł 50 gr, studenci -11 zł: legitymacja senior (nauczyciele czynni i emerytowani) -12 zł, dorośli pracujący -17 zł. Legitymacja wraz ze znaczkiem ważna jest przez rok od daty wystawienia. Kartonowa legitymacja PTSM, tańsza o 6 zł dla seniorów i o 3 zł dla juniorów, ważna jest tylko na terenie Polski.

W każdej placówce PTSM można ponadto nabyć Informator Międzynarodowej Federacji Schronisk Młodzieżowych o nazwie The Guide to Budget Accomodation (Przewodnik po tanich noclegach), publikowany w dwóch samodzielnych tomach: Europa i kraje basenu Morza Śródziemnego (15 zł) oraz Afryka, Ameryka, Azja, Australia, Nowa Zelandia (15 zł). Przewodnik zawiera aktualne informacje o schroniskach wraz z cenami, podane w języku angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim. Kupić można również mapę schronisk młodzieżowych w Europie wraz z adresami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>