LIZBONA I OKOLICE CZ. II

Architektoniczną konsekwencją trzęsienia ziemi z 1755 r, jest stosunkowo niewielka ilość zabytków w Lizhonie. Najstarsze i najlepiej zachowane to romańska katedra i mauretańskie mury otaczające zamek św. Jerzego (Caste lo de Sao Jorge): podobne im budowle nie należą jednak w Portugalii do rzadkości. Niewiele zabytków dorównać może natomiast okazałemu klasztorowi Hieronimitów w Belćm (Mosteiro dos Jerónimos). Na uwagę zasługują też dwa muzea: pełniąca równocześnie funkcję muzeum i centrum kulturalnego Fundacja Calouste’a Gulbenkiana (Fundnęao Calouste Gulhcnkinn), w której można obejrzeć wspaniałą kolekcję sztuki antycznej i nowoczesnej, oraz Muzeum Sztuki Dawnej (Museu de Arte Antiga), klóregojeden z działów prezentuje dzieła twórców portugalskich, drugi zaś poświęcony jest sztuce innycli państw europejskich. Atrakcyjności dodają miastu otaczające centrum uliczki, aleje i place, a szczególnie dużym zainteresowaniem turystów cieszą się nowoczesne i niezwykle oryginalne budowle, takie jak centrum handlowe Amoreiras, projektu Tomasa Taveira.

Na zwiedzanie Lizbony trzeba przeznaczyć przynajmniej kilka dni, warto wybrać ją też jako bazę wypadową na wyprawy po okolicy. Niewątpliwym atutem miastu jest bliskość morza: podróż pociągiem do typowo plażowych przedmieści Estnril iCascais zabiera jedynie pól godziny. Nieco dalej, po drugiej stronie Tagu, wzdłuż Costa da Caparica rozciągają się wspaniałe wydmy. Pociągiem można się też dostać do położonych na północny zachód od stolicy zalesionych wyżyn i pataców królewskich Sintry, miasta określonego przez Byrona mianem „przecudownego raju’’. Miłośnicy portugalskiej architektury powinni wybrać się na wycieczkę do maleńkiego miasteczka Małra, gdzie warto zwiedzić piękny rokokowy pałac Queluz wraz z otaczającymi go ogrodami oraz równie wspaniały klasztor. Z Mafry wyruszyć można dalej do Estrenindury, regionu Portugalii leżącego na północ od Lizbony. 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>