LIZBONA – OPIS

Wychodzącą na morze zabudowa LIZBONY, pochodzącą głównie z XVIII w„ wyróżnia się uporządkowaniem i elegancją. Nieslely nie można tego powiedzieć o bardziej nowoczesnych przedmieściach, w których przeważają biedne i zaniedbane dzielnice. Mimo to architektura nowych budynków współgra z otoczoną wzgórzami starą częścią Lizbony – Dolnym Miastem (Babra). Dzielnica ta powstała na miejscu pierwotnego centrum Lizbony, niemal w całości zburzonego w wyniku wielkiego trzęsienia ziemi. Budowa. którą kierował minister królewski, słynny markiz de Pombai, trwała niecałe dziesięć lat.

Wielkie trzęsienie ziemi, odczuwane od Szkocji aż po Jamajkę, dotknęło Lizbonę w dzień Wszystkich Świętych 1755 roku o godzinie 9,30, w czasie gdy większość mieszkańców uczestniczyła wc mszy. W ciągu 10 minut nastąpiły trzy główne wstrząsy, a po nich miasto stanęło w ogniu, powstałym z setek palących się w kościołach świec. Ogromna fala zalała wybrzeże, na którym lizbończycy szukali schronienia. Spośród 270 000 mieszkańców miasta śmierć poniosło aż 40 000 osób. Katastrofa wstrząsnęła całą Europą, n Wolter zamieścił jej opis w Kandydzk, rozpoczynając w ten sposób dyskusję z Rousseau na lemat opatrzności. Dla Portugalczyków i ich stolicy – dotychczas najprężniejszego portu Europy – trzęsienie ziemi było tragedią, która drastycznie zamknęła pewną epokę w dziejach miasta.

Okres rozkwitu Lizbony zapoczątkowali Rzymianie, choć według niektórych źródei już Fenicjanie. Średniowieczną Lishlnmq rządzili Maurowie. Wówczas miasto prowadziło handel z państwami arabskimi i podbiło położone na południu prowincje Alentejo i Algrave. W 1147 r. Portugalia została zdobyta przez krzyżowców. Jedyną korzyścią, wypływającą z ich wątpliwego triumfu, byio objęcie władzy przez Alfonsa 1 Zdobywcę, którego uważa się za pierwszego prawdziwego monarchę Portugalii, Stolicę państwa przeniesiono jednak zCoimbry do Lizbony dopiero w 1255 r.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>