Noclegi w Lizbonie

Turyści o bardziej zasobnej kieszeni, przygotowani na ceny w średniej klasy pensjonatach i ekskluzywnych hotelach, mogą dokonać darmowej rezerwacji w biurze turystycznym na Praęa dos Restauradores (pn.-sb. 9.00-20.00, nd. 10.00-18.00). W okienku informacji hotelowej na lotnisku (naprzeciwko punktu odprawy celnej) można dowiedzieć się, czy w pensjonatach i hotelach są jeszcze wolne miejsca: niestety obsługa nie dokonuje rczciwacj i.

W Lizbonie mnóstwo jest niewielkich i tanich pensjonatów, mieszczących się najczęściej w centralnie położonych kamienicach ¡zajmujących po jednym piętrze budynku. Wolne miejsca noclegowe najłatwiej znaleźć w okolicach Rossio, przy ulicach i alejach pomiędzy Praęa dos Restauradores i Praga da Figueira. W szczycie sezonu tanich noclegów szukać można po obu stronach Avenida da Liberdade i przy równoległych do niej ulicach, takich jak Rua Portas de Santo Antüo i Rua da Gloria. Dobrą bazę noclegową ma też Dolne Miasto, zwłaszcza jego południowa część, jak również handlowe uliczki przy placu Chiado. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się pensjonaty położone w pełnym uroku Górnym Mieście: niestety posiadają one niewielką ilość miejsc noclegowych. Kilka hotelików usytuowanych jest też w okolicach zamku na obrzeżach Alfa- tny. Bardziej ekskluzywne hotele znajdują się nieco dalej za centrum historycznym, przy otoczonych drogimi sklepami ulicach wokół parku Edwarda VII, oraz nieco dalej na wschód, w pobliżu Avenida Almirante Reis, zwłaszcza przy ulicach biegnących między stacjami metra Anjos i Arroios.

Szukając zakwaterowania warto mieć na uwadze, iż pensjonaty zajmują najczęściej najwyższe piętra budynków (podróżujący w grupie luh parami mogą się rozdzielić – jedna osoba pilnuje bagaży na dole, druga zasięga informacji o noclegach), Przy zamieszczonych poniżej adresach podany jest najpierw numer budynku (liczba arabska), a po nim numer piętra (liczba rzymska), np. 53/IV Klatki schodowe w Lizbonie pozostawiają wiele do życzenia, nie należy jednaksię nimi zbyt szybko zrażać. Turyści wynajmujący pokoje od strony ulicy muszą się przygotować na hałas i zgiełk uliczny.

Miejsca noclegowe najtrudniej znaleźć w okresie wielkanocnym i w sezonie letnim: wtedy też ceny są znacznie wyższe. Bez wcześniejszej rezerwacji trudno wówczas o wolne pokoje, więc jeśli już uda się jakiś znaleźć, należy zająć go bez zastanowienia, bez względu na standard. Następnego dnia warto zadać sobie trochę trudu i poszukać czegoś znacznie lepszego luh tańszego. W pozostałych miesiącach z zakwaterowaniem nie powinno być problemów: czasami można nawet utargować niższą cenę – większą szansę mają na to oczywiście turyści, znający choćby kilka słów po portugalsku.

W Lizbonie znajdują się dwa schroniska młodzieżowe, jedno w samym centrum, drugie, posiadające pokoje z widokiem na morze, nieco dalej za miastem – w Oeiras. Informacje na temat schronisk i pól kempingowych zamieszczone są na s. 59.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>