Od Oeiras do Sào Joao i Carcavelos

Pierwszą większą miejscowością na zachód od Belćm jest położone przy ujściu Tagu OEIRAS. Tutejsza plaża nie należy do najładniejszych, jedyny wyjątek stanowi fragment wybrzeża, widoczny ze schroniska młodzieżowego. Samo miasteczko nie zasługuje na większą uwagę, zwłaszcza że jego jedyne atrakcje – pałac markiza Pombala (Palacio do Marqués de Pombal) i otaczający go park – są niedostępne dla turystów. Pałac pełni obecnie funkcję ośrodka oświatowego dla dorosłych. Czasami, jeśli nie odbywają się w nim żadne imprezy, strażnik pozwala wejść na teren parku i przynajmniej przyjrzeć się pałacowi zza muru. Na niedrogie posiłki można udać się do Adega na Rúa Marqués de Pombał lub do Vai Vem na tej samej idicy.

Położone dalej na zachód CARCAVELOS słynie głównie z plaży oraz ogromnej ilości barów i kawiarni. Morze jest tu dość czyste (najlepsza plaża na linii do Cascais: jedyna z oczyszczalnią ścieków), wielu plażowiczów decyduje się na kąpiel i uprawianie surfingu. Turystów przyciąga lu również odbywający się w czwartki targ. Stoiska z tanimi ubraniami zajmują teren między stacją kolejową a centrum Carcavelos, Na Rua Samarem znajduje się niedroga restauracja OPalhcira, specjalizująca się w potrawach z Mozambiku. Natomiast na wieczornego drinka można się udać do urządzonego w starym wagonie The Pub (tuż przy dworcu: czynny do 2.00).

Wprawdzie plaża w PAREDE znacznie ustępuje wybrzeżu z Carcavelos, ale miejscowość ta przyciąga wielu turystów, głównie ze względu na wyśmienite restauracje. Ceniący rozkosze podniebienia powinni odwiedzić Lun de Me!pastelaria (50 m w górę od stacji, przy Avenida da República) oraz do restauracji Eduardos (tuż przy dworcu, czynna do 2.00), która daniami z owoców morza przyciąga smakoszy nawet z Lizbony. Niezłe jedzenie podaje się też w pobliskim Churrasqueira Brito, typowym portugalskim lokalu frango, a także w ogromnej piwiarni Urno Verde: wszystkie te lokale usytuowane są przy Avenida da República.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>