OKOLICE LIZBONY

Po zwiedzeniu stolicy większość tu rysiów udaje się do miejscowości nadmorskich położonych za Belćm (dojazd pociągiem z dworca z Cais do Sodre). Plaże w Oeiras, CarcaveJos, Estorilu iCascais są iadne, ale niestely slan Atlantyku w tych miejscach nie zawsze zachęca do kąpieli. Znacznie czystszy piasek ¡wodę można znaleźć dalej na północ w Guincho oraz na Costa da Caparica. 30-kilometrowym pasie wydm ciągnącym się na południe od Lizbony (kursują tam promy). Ceny noclegów w wymienionych powyżej miejscowościach nie należą do zbyt wysokich. Mimo dość dobrej bazy turystycznej w okolicach Lizbony (m. in. schronisko młodzieżowe w Oeiras, pola kempingowe w Guincho i Caparica), w weekendy i przez cały sierpień roi się tam od wczasowiczów i niedzielnych turystów: marzenia o spokojnym wypoczynku na plażach położonych blisko portugalskiej stolicy można sobie w tym czasie darować.

Lizbona stanowi nic tylko dużą atrakcję turystyczną, ale też doskonałą bazę wypadową na wycieczki do prowincji Estremadura i Alentejo. Podczas jednodniowych wypadów za miasto można zwiedzić wiele ciekawych miejsc, oddalonych zwykle o 50 km od stolicy. Należą do nich m.in. pałace w Queluz iwMafrze oraz cel większości wycieczek – Sintra. Ta ostatnia jest jednak na tyle ciekawa, że dokładniejsze poznawanie jej uroków zajmuje przynajmniej dwa dni. Planując wycieczki warto mieć na uwadze, że większość pałaców w Sintrze jest zamknięta w poniedziałki, a w Queluz i Mafrze we wtorki. Najciekawsze miasto na południe od Tagu to Sctńhal. nad którym góruje pierwsza manuelińska budowla – kościół Jezusowy (Igreja de Jesus). Z kolei regiony nadmorskie, leżące na południowy zachód od Lizbony, zajęte są przez plaże i niewielkie miejscowości wypoczynkowe.

W kierunku Estorilu i Cascais 30-kilometrowe wybrzeże Estorilu, rozciągające się od Oeiras do Cascais (na zachód od Lizbony), to wymarzone miejsce na jednodniową wycieczkę. Pobyt na plaży umilają liczne bary oraz zachęcające do spacerów promenady. Niestety woda jest zanieczyszczona, dlatego większość plażowiczów rezygnuje z kąpieli. Mimo to wybrzeże, a zwłaszcza miejscowość Cascais, cieszy się dużą popularnością wśród turystów, również dzięki temu, że blisko stąd do Sintry i na dzikie plaże w Guincho.

Dojazd do miejscowości na wybrzeżu Estorilu jest bardzo prosty. Z dworca Cais do Sodrćco20min(od5.30 do 2.30: 170 esc.) odjeżdżają, zatrzymujące się w Belćm, pociągi Unita de Cascais. Przed wyjazdem najlepiej zasięgnąć jeszcze dokładnych informacji, gdyż niektóre pociągi jadą do Oeiras lub zatrzymują się tylko w Alcántara, Oeiras i na dalej położonych stacjach. Turyści zmotoryzowani mogą kierować się prowadzącą wzdłuż wybrzeża drogą N6: można się nią dostać do większości miejscowości nadmorskich. Znacznie szybsza jest autostrada A5 (Auto-Estrada da Oeste), prowadząca z Lizbony do Estorilu: autostrada jest ptatna (nie za wiele): aby się na nią dostać należy jechać na zachód od Amoreiras i dalej kierować się za znakami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>