Pałac Queluz – dalszy opis

Zwiedzanie pałacu rozpoczyna się od sali tronowej, której ściany zdobią lustra, ohrazy i złote dekoracje. Za nią znajduje się skromniej urządzony pokój muzyczny z portretem Marii, wiszącym nad francuskim fortepianem. Nieco mniejsze rozmiary mają usytuowane dalej sypialnie i pokoje gościnne, niewielka kaplica udekorowana czerwonym aksamitem, a także pokój rzeźbiarski, którego jedyną ozdobą jest gliniane popiersie Marii, Mieszczące się w drugim skrzydle pomieszczenia użytku publicznego – kawiarnie i jadalnie – cechuje stonowany i gustowny wystrój. Dyplomatów i zagranicznych dygnitarzy, przybywających do pałacu w XIX w., podejmowano w sali ambasadorskiej, urządzonej na podobieństwo sali tronowe j i zdobionej wyrobami z chińskiej porcelany. Zwiedzanie pałacu kończy wizyta w ubieralni. uważanej przez większość turystów za najciekawsze pomieszczenie. Nad wyłożoną boazerią podłogą „zwisa” sufit przypominający pa jęczynę (misterna konstrukcja odchodzących promieniście złoconych łuków).

W cenę biletu wstępu do pałacu wliczone jest wejście do ogrodów. Przechadzając się wzdłuż równo przyciętych żywopłotów i imponujących (choć nadszarpniętych zębem czasu) posągów podziwiać można niewielkie sadzawki, fontanny i tarasy. Ogród został umiejętnie i precyzyjnie zaprojektowany, dzięki czemu koresponduje z architekturą pałacu.

Wizytę w pałacu może uprzyjemnić zjedzenie posiłku (wyśmienite dania francusko-portu- galskie) w oryginalnej pałacowej kuchni o nazwie Cozinha Velha («01/4350232). Od czasów budowy wnętrze właściwie nie uległo zmianie. Nadal zdobi je kamienny komin, drewniany sutll i tuki, a na ścianach wiszą miedziane naczynia, patelnie i przybory kuchenne. Za tę atrakcję trzeba jednak zapłacić ok. 5000 esc. od osoby. Turystom o mniej zasobnej kieszeni polecamy kawiarenkę, która mieści się w głównej części pałacu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>