Pałac Queluz

Pałac Queliiz (codz. oprócz wt„ 10.00-13.00 i 14.00-17,00: VI-IX 400 esc., X-V200 esc,), powszechnie uważany za portugalski odpowiednik Wersalu, leży przy trasie linii kolejowej do Sintry. Dzięki temu można go zwiedzić zarówno wyjeżdżając z Lizbony (podróż z dworca Rossio zajmuje 20 min: bilet w cenie 140 esc.), jak i powracając z Sintry. Wysiada się na stacji Oueluz-Belas: po wyjściu z dworca należy skręcić w lewo i iść główną, oznakowaną drogą ok. 15 min. Santa miejscowość nie wyróżnia się niczym szczególnym, wyjątek stanowi jedynie brukowany plae, przy którym wznoszą się mury pałacu.

Pałac Queluz to dokładne przeciwieństwo słynnej budowli w Mafrze (patrz niżej): wyróżniają go imponujące, niedawno odrestaurowane mury, zaliczane do najwspanialszych przykładów stylu rokoko w Portugalii. W pomalowanych na różowo i niezbyt wysokich skrzydłach budynku mieszczą się biura oraz lokale prywatne. Otoczony XVIII-wiecznym ogrodem pałac pełni obecnie funkcję muzeum, częściej jednak niż zwiedzający goszczą tu dygnitarze i ważne osobistości, a w lecie melomani, zjeżdżający tu na koncerty muzyki klasycznej.

Pałac został zbudowany przez Piotra III, męża i regenta swej bratanicy, Marii I. Królowa mieszkała tu przez 39 lat swego panowania (1777-1S1G), a przez ostatnich 27 cierpiała na chorobę psychiczną wywołaną śmiercią najstarszego syna Józefa. William Bcckford (patrz Monserrate) odwiedzał królową, gdy nie była już w pełni władz umysłowych. W czasie swych wizyt organizował zabawy w ogrodzie dla dam dworu księżniczki brazylijskiej: dzięki jego staraniom odbywały się też pokazy sztucznych ogni i gonitwy byków po dziedzińcu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>