PIENIĄDZE W PORTUGALII

Portugalska jednostka monetarna to escudo (esc.), 1000 escudos to conto. W Portugalii w środku ceny umieszcza się znak $: 1000S00 to inaczej tysiąc escudos lub jedno conto. 100 esc. stanowi równowartość 1,80 zł (II11997), a 1 $ odpowiada 160 esc. W Portugalii emituje się banknoty o nominale 500, 1000, 2000, 5000 i 10 000 oraz monety o wartości 1. 2, 5, 10, 20, 50, 100 ¡200 esc.

W sklepach ceny zaokrągla się niekiedy do 10 esc., dlatego nie należy się wtedy czuć oszukanym. Na tereny wiejskie nie ma sensu wyruszać bez drobnych i banknotów o niskim nominale. Nie jest łatwo rozmienić banknot 10 000 esc. w autobusie lub w małym sklepiku na wsi.

Wszystkie ceny w przewodniku zostały zapisane po polsku, tj. przy użyciu skrótu esc. Cook i American Express. Czeki podróżne realizowane są we wszystkich bankach portugalskich, w kantorach wymiany walut {cdmpios) i na większych dworcach kolejowych. W Portugalii posługiwać się można też euroczekami, którymi można płacić w wielu sklepach lub wymieniać na gotówkę w większości banków.

Od osób realizujących czeki podróżne w Portugalii pobierana jest we wszystkich bankach dosyć wysoka prowizja, niekiedy nawet 2000 esc. lub więcej od jednej transakcji: warto więc pamiętać, aby przed dokonaniem transakcji rozmienić odpowiednią ilość pieniędzy. Dużo mniejsze prowizje pobierane są w kantorach wymiany waluty obcej, które mieszczą się w caixas, czyli małych bankach oszczędnościowych.

Banki znajdują się nawet w najmniejszych miejscowościach. Zazwyczaj otwarte są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30-15.00. W niektórych bankach w Lizbonie oraz w miejscowościach wypoczynkowych leżących w regionie Algarve po południu czynne są kantory wymiany walut, a w innych bankach zainstalowano automaty, w których można dokonać wymiany różnych walut i nominałów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>