Portugalskie linie kolejowe

Portugalskie linie kolejowe CPobsługują wszystkie połączenia kolejowe w kraju. Na większości z nich kursują pociągi Regional, co oznacza, że zatrzymują się one na prawie każdej stacji i posiadają wagony 1. i 2. klasy. Znacznie szybsze są Inter-regional, które zatrzymują się tylko na większych stacjach. Z kolei dwa razy szybsze, a zarazem dwa razy droższe, są pociągi lntercit)aües\ warto pamiętać, że wymagana jest w nich wcześniejsza rezerwacja miejsc. Najszybsze, najlepsze i najdroższe pociągi to Rápidos (lub „Alfa”), które kursują na trasie Lizbona-Coimbra-Porto: czasem w składzie pociągu są tylko wagony 1. klasy. Posiadacze kolejowych biletów zniżkowych nie są zwolnieni z dopłaty w najszybszych pociągach Intercidades i Rápidos (patrz niżej).

Na dworzec kolejowy najlepiej przybyć nieco wcześniej, gdyż przy kasach biletowych ustawiają się często długie kolejki. Niekiedy w kolejce muszą stać nawet turyści posiadający kolejowy bilet zniżkowy, gdyż na każdy pociąg trzeba obowiązkowo wykupić miejscówkę. Osoby, które rozpoczęty podróż pociągiem bez uprzedniego wykupienia biletu, będą musiały zapłacić wysoką karę konduktorowi lub zostaną zmuszone do opuszczenia pociągu na następnej stacji, Jednak na niektórych małych stacjach w ogóle nie prowadzi się sprzedaży biletów: w tej sytuacji bilet kupuje się w pociągu u konduktora.

W kasach biletowych na dworcach kolejowych w dużych miastach otrzymać można dokładny rozkład jazdy oraz wykaz kursów poszczególnych pociągów. Udziela się też tam informacji o pociągach przewożących samochody, które kursują wyłącznie na trasach Lizbona- Porto i Faro-Paryż.

Wielka szkoda, że zlikwidowano kilka starych linii górskiej kolejki wąskotorowej: kursowały one na trasach Umega-Amarante, Corgo-Vila Real i Duoro-Pocinho (północna Portugalia). Na kilku innych trasach, gdzie również zawieszono kursy tych kolejek, jeżdżą teraz autobusy CP: honoruje się w nich zwykłe oraz zniżkowe bilety kolejowe.

Warto też pamiętać, że stacje koiejowe znajdują się niekiedy wiele kilometrów za miastem lub wioską (np. stacja Portalegre odległa jest o 12 km od centrum miasta) i że środki transportu publicznego kursują na tych trasach bardzo rzadko.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>