Praia de Santa Cruz i inne plaże

Ludzie spotkani na ulicach nowoczesnego kurortu PRAIA DE SANTA CRUZ to w większości mieszkańcy Torres Vedras, dzięki czemu panuje tu przyjazna, niefrasobliwa atmosfera, a tu i ówdzie można całkiem nieźle zjeść. W miasteczku są dwie plaże: poniżej miasta Praia Guincho i bardziej wyizolowana, położona nieco na południc pod klifami Praia Formosa. Pomiędzy plażami usytuowana jest tak zwana „krzycząca skala”, częściowo zalewana przez wodę w czasie przypływu, Przez skalny otwór przedostaje się wówczas woda i powietrze, powodując powstawanie specyficznego dźwięku. Na północ od miasteczka, w zacienionym miejscu, 5 minut od morza, znajduje się kemping. W lecie trudno tu znaleźć wolne miejsce – można wtedy wynająć pokój wPcnstio- Restaarantc Mar Lindo, Travessa Jorge Cardoso («061/937297: : niektóre pokoje z widokiem na morze) lub w nowoczesnym Hotel dc Santa Cruz, przy Rua José Pedro Lopes («üó 1/937148: ).

Spokojniejsze miejscowości wypoczynkowe, gdzie jest tłoczno jedynie w święta i letnie weekendy, leżą na północ od Praia de Santa Cruz: łatwo tam dojechać autobusem kursującym w kierunku Lourinhâ lub Peniche.

W PRAIA DE PORTO NOVO, 5 km na północ od Santa Cruz, wśród wielu pensjonatów i restauracji położnych nad morzem, godny polecenia jc&l Residencial Promar («061/ 98 42 20:). Doskonale warunki na piesze wycieczki, jak i piękne plaże to główne zalety tego miejsca. W sierpniu 1808 r. przy ujściu rzeki Maeeira, wylądowały tu wojska brytyjskie. Przy iclt wsparciu, Wellington w swoim pierwszym poważnym starciu z Francuzami, pokonał generala Junota w bitwie pod Vimeiro, w wyniku której Francuzi poprosili o pokój.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>