PRALNIE I TOALETY W PORTUGALII

Pracownicy siedziby głównej w Lizbonie (Rúa Da Lapa 73,1200 Lizbona) udzielają szczegółowych informacji o portugalskich parkach narodowych i rezerwatach przyrody, ale generalnie tak w centrali, jak i w oddziałach nie poświęcają oni zbyt wiele czasu cudzioziemcom, bowiem ich głównym zajęciem jest przekonywanie ziomków, aby starali się chronić i nie pozwalali na degradację dzikiej przyrody.

Na wielu plażach zachodniego wybrzeża należy uważać na mocne prądy przybrzeżne: nie wolno wchodzić do morza, gdy wywieszona jest czerwona lub żółta chorągiewka. Z kolei Niebieska Raga oznacza, że woda jest na tyle czysta, że można się w niej bez obaw kąpać: niestety, w Portugalii nie jesf to regułą.

W kraju istnieje tylko kilka pralni samoobsługowych, aie za to jest mnóstwo tzw. lavandrias. gdzie za niewielką opłatą można oddać swoje ubrania do prania, naprawy i prasowania. Toalety damskie są zwykle czyste i pobiera się tam niewielką opłafę, natomiast toalety męskie są bezpłatne i choć z zewnątrz wyglądają estetycznie, wewnątrz są dosyć nieciekawe. (Czasem toalety dla obu płci są bezpłatne.) Będąc w potrzebie należy szukać napisów Retretes: homens – to toalety męskie, a senhoras- toalety damskie. Na drzwiach widnieje jak zwykle symboliczna postać damska w spódnicy lub postać męska w spodniach.

Oprócz normalnych brandy, inne artykuły nie są duże tańsze niż w normalnych sklepach. Typowo portugalskie artykuły – wino porto i brandy – opłaca się kupić w miejscowym sklepie spożywczym lub w sklepach sprzedających napoje alkoholowe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>