PRASA I TELEWIZJA W PORTUGALII

Dwie najpopularniejsze portugalskie gazety codzienne to Diario de Notlcias (wydawana w Lizbonę) oraz Jomal de Noticias (wydawana w Porto). Nawet jeśli ¡woja znajomość języka portugalskiego jest dosyć słaba, możesz w nich znaleźć przydatne informacje. W gazecie Publico zamieszczane są informacje regionalne i z zagranicy, a także ogólny informator. Z kolei czytając JL (Jomal de Letras), ma się na bieżąco wgląd w wydarzenia kulturalne w Portugalii.

Najważniejsze dzienniki zachodnioeuropejskie można kupić z jednodniowym opóźnieniem w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. W telewizji portugalskiej obejrzeć można wiele programów angielskich i amerykańskich (przeważnie bez lektora, lecz z napisami). W kraju jest coraz więcej odbiorców telewizji satelitarnej: w barach najczęściej ogląda się programy sportowe, a przede wszystkim walki byków. Nadawane są też tzw. teienovelas. czyli opery mydlane (najczęściej brazylijskie),

W Portugalii, podobnie jak w Hiszpanii, istnieje tradycja sjesty. Oznacza to. że większość sklepów, mniejszych muzeów i urzędów pocztowych jest nieczynna w porze obiadowej, zwykle od 12.30 do 14.30 (lub 15.00).

Wyjątek stanowią banki, które są zawsze czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00. Sklepy otwiera się około godz. 9.00: po sjeście czynne są aż do godziny 19.00 lub 20.00. Z wyjątkiem większych miast, sklepy zamknięte są od południa w sobotę do poniedziałku rano. Natomiast większe centra handlowe czynne są przez siedem dni w tygodniu, czasami nawet aż do północy. Muzea, kościoły ¡zabytki można zwiedzać w godz. 10.00-12.30 i 14.00-18.00 (większe obiekty czynne są również w porze obiadowej). Większość muzeów ¡zabytków zamknięta jest w poniedziałki. Warto też wiedzieć, w które dni Portugalczycy obchodzą święta narodowe (patrz niżej), gdyż w tym czasie praktycznie wszystko jest pozamykane, a autobusy i pociągi kursują znacznie rzadziej. Podczas festiwali lokalnych (patrz s. 36) życie publiczne zamiera w całych miastach, miasteczkach lub regionach, np. 13 czerwca w Lizbonie i 24 czerwca w Porto.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>