PRZESTĘPSTWA I POLICJA W PORTUGALII

Portugalia jest krajem o niskim wskaźniku przestępczości, ale w większych kurortach zdarzają się kradzieże, a w środkach komunikacji miejskiej w Lizbonie grasuje coraz więcej kieszonkowców. Łupem złodziei padają bardzo często auta z wypożyczalni: bez względu na miejsce postoju nie powinno się zastawiać wewnątrz samochodu niczego, co by mogło skusić złodzieja – właściwie wysiadając z samochodu, najlepiej wszystko zabrać ze sobą.

Mimo ze Lizbona jest jedną z najbardziej bezpiecznych stolic europejskich, lepiej po zmierzchu nie kręcić się po Alfamie i niektórych częściach Bairro Alto: w przypadku napaści lepiej nie stawiać oporu, tylko oddać złodziejom wszelkie kosztowności, a potem po prostu uciec.

W razie kradzieży należy skontaktować się z policją, głównie po to, aby spisać sprawozdanie, na podstawie którego firma ubezpieczeniowa będzie zobowiązana do wypłacenia odszkodowania. Posterunki policji w Lizbonie i innych większych miastach są wyszczególnione na koócu każdego rozdziału w Informatorach.

Funkcjonariusze policji władają zwykle tylko językiem ojczystym, podczas gdy turyści znają przeważnie zaledwie kilka podstawowych stów portugalskich: jest to zazwyczaj przyczyną wielu nieporozumień. W takiej sytuacji warto okazać policjantowi należyty szacunek, gdyż dzięki temu sprawa może zostać rozpatrzona szybciej i sprawniej,

W nagłych wypadkach pierwszy napotkany policjant zawsze udzieli natychmiastowej pomocy, W większych miastach największą pomocą służy PSP (Policía de Seguranęa Pública), która zajmuje się m in. wypadkami, w których brali udział turyści z zagranicy. Funkcjonariusze tych służb policyjnych noszą niebieskie mundury, berety, a na kurtkach numer identyfikacyjny. Poza terenami miejskimi można liczyć na GNR {Guarda Nacional Republicana), która nadzoruje obszary wiejskie, patroluje autostrady, a także odpowiada za bezpieczeństwo podczas doniosłych uroczystości (np. wizyt ważnych osobistości): na ten czas funkcjonariusze GNR przywdziewają wspaniale mundury. W dni powszednie noszą oni szare mundury oraz starannie wypolerowane buty sięgające kolan. Osoby, które potrzebują pomocy w sytuacjach szczególnych, np. przy załatwianiu pozwolenia na pracę, powinny się skontaktować z miejscowym oddziałem Senięo de Estrangeiros e Fronleiras.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>