ROWERY I MOTOROWERY – PORTUGALIA

Jazda rowerem umożliwia podróżowanie po uroczych terenach wiejskich, jednak na północ od Lizbony znajduje się wiele wzgórz i pedałowanie wymaga wiele wysiłku: podróż rowerem jest szczególnie męcząca w górzystej Beira Alta i w południowej części Alentejo. Za przewiezienie roweru pociągiem pobiera się niezbyt wysokie opłaty (ok. 200 esc.), ale cała procedura wymaga dużo cierpliwości: należy przybyć na stację dobre półtorej godziny przed odjazdem pociągu, a potem usilnie prosić pracowników stacji, aby zechcieli otworzyć swoje biuro. Przewóz roweru pociągiem dalekobieżnym kursującym na trasach międzynarodowych trwa co najmniej trzy dni.

Z kolei przetransportowanie własnego roweru samolotem stanowi raczej duży kłopot, ale jest to zawsze pewniejsze i bezpieczniejsze niż korzystanie potem z wypożyczonego roweru. W drogę należy wziąć zapasowe opony, gdyż w Portugalii można je, podobnie jak inne części, dostać tylko w większych miastach.

W Portugalii można też skorzystać z usług wypożyczalni motorowerów. Przed wyruszeniem w drogę powinno się sprawdzić, czy stan techniczny motoroweru nie budzi żadnych zastrzeżeń. Obowiązkowo trzeba posiadać kask i ważne prawo jazdy.

W prawie każdym mieście portugalskim mieści się pensjonat, gdzie za nocleg w pokoju dwuosobowym płaci się 3500 esc. (22 $). Czasem można znaleźć jakiś tańszy nocleg, ale nie oznacza to, że ceny innych pokoi w hotelach Portugalii są bardzo wygórowane (z wyjątkiem Lizbony oraz miejscowości wypoczynkowych w okolicy Algarve w pełni sezonu). Turyści dysponujący większą ilością pieniędzy mogą pokusić się o wynajęcie uroczych rezydencji lub jednej z upaństwowionych pousadas. rozproszonych na obszarze całego kraju.

Prawie we wszystkich regionach Portugalii nawet w pełni sezonu turystycznego nie powinno być większych problemów ze znalezieniem noclegu. Trudności pojawić się mogą tylko w okolicy Algarve, gdzie wszystkie pokoje rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem. Noclegi najlepiej rezerwować tu odpowiednio wcześniej, zwłaszcza gdy zamierza się przyjechać do Faro.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>