Rozrywka w Lizbonie

Broszury turystyczne podają, iż na organizowanych w Lizbonie koncertach muzyki na żywo posłuchać można jedynie tradycyjnego fado. Informacja ta nie do końca pokrywa się z prawdą – zwiedzający mają wiele okazji do obcowania z innymi rodzajami muzyki. Zadziwiająco dobrze brzmi wykonywany przez Portugalczyków jazz (co roku latem w Centrum Gulbenkiana odbywa się Międzynarodowy Festiwal Jazzowy), a nawet rock. Pobył w Lizbonie stwarza też szansę – kto wie czy niejedyną-do zapoznan ia się z m uzy ką afrykańską rodem z byłych kolonii portugalskich: Cabo Verde, Gwinei Bissau, Angoli i Mozambiku. Czasami można też posłuchać występów artystów brazylijskich.

W wielu wymienionych poniżej lokalach organizuje się koncerty różnego rodzaju muzyki, planując więc spędzenie wieczoru na koncercie, warto sprawdzić na plakatach i wbiule- tynach informacyjnych, czy proponowany wdanym dniu występ nie kłóci się z gustem muzycznym odbiorcy. Warto pamiętać, że niektóre z omówionych już wcześniej barów i klubów również organizują koncerty na żywo. Za wstęp do większości klubów trzeba zapłacić: w cenę często wliczony jest jeden drink. W większości lokali można się bawić i słuchać muzyki do 4.00, czasem dłużej. W Lizbonie koncertują też gwiazdy amerykańskiego i angielskiego rocka oraz piosenkarze brazylijscy. Ich występy mają najczęściej miej- scew halach i na stadionach (patrz niżej): bilety na koncerty można nabyćw budce APEB (u3475823), na rogu Praęa dos Restauradores, niedaleko poczty. Punkt ten prowadzi również sprzedaż biletów i programów kinowych oraz teatralnych.

Niemal wszystkie najpoważniejsze wydarzenia kulturalne, w tym koncerty muzyki klasycznej, sponsorowane są przez Fundację Gulbenkiana lub przez Centrum Kultury w Belém. Podczas pobytu w Lizbonie można nie tylko rozkoszować się różnymi rodzajami rozbrzmiewającej wszędzie muzyki, ale też oddać się innym formom rozrywki. W mieście działa kilkanaście teatrów i ponad 70 kin. Na entuzjastów piłki nożnej czekają mecze z udziałem dwóch liczących się lizbońskich drużyn piłkarskich. W sezonie letnim odbywają się gonitwy byków (byka w portugalskiej korridzie nie zabija się, lecz goni po arenie), a przez cały rok organizowane są przeróżne festiwale kulturalne i regionalne.

Przy wejściu do Centrum Gulbenkiana i Centrum Kultury otrzymać można program aktualnych wydarzeń kulturalnych. O większości imprez informuje też darmowy miesięcznik Agenda Cultural, wydawany przez władze miejskie i rozprowadzany przez biura turystyczne. Wykazy i opisy imprez oraz ośrodków kulturalnych zamieszczane są też w piątkowych wydaniach gazet Diario de Noticias i O Independente.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>