Samoloty i pociągi w Lizbonie

Lotnisko leży w odległości zaledwie 20 minut drogi od centrum Lizbony. Oprócz biura turystycznego (codz. 6.00-2.00), kantoru wymiany walut i punktu rezerwacji miejsc hotelowych, na terenie lotniska znajdują się też biura wypożyczalni samochodów.

Z lotniska do centrum miasta najłatwiej dostać się taksówką, co w zależności od natężenia ruchu ulicznego kosztuje 1500-20000 esc. Za bagaż płaci się dodatkowo 300 esc., droższy jest leż przejazd po godzinie 22.00, w weekendy i święta narodowe.

Druga możliwość to przejazd aerobusem #01 (odjazdy co 20 min, 7.00-21.00), odjeżdżającym sprzed budynku lotniska i kursującym między Praga Marqués de Pombnl, Pl aça dos Restauradores, Rossio, Praga do Comercio i dworcem kolejowym Cais do Sodrć, Bilety kupuje się u kierowcy: ważne są na jeden (420 esc.) lub trzy dni (880 esc,) i upoważniają do przejazdów autobusami i tramwajami. Znacznie tańsze są autobusy miejskie, którymi z przystanku przy głównej drodze koto lotniska dojechać można do Praga dos Restauradores i dworca kolejowego Cais do Sodrć (odjazdy co 10-15 min. 4.00-1.40: 150 esc.).

Pociągi dalekobieżne z Coimbry, Porto i terenów położonych na północ (oraz z Badajoz, Madrytu i Paryża) przyjeżdżają na dworzec Santa Apolonia (TTSS84I42), oddalony o prawie 15 min spacerem na wschód od Praga do Comercio. Szybko można się tu dostać autobusami #9, #39, #46 lub #90, kursującymi w kierunku Praga dos Restauradores lub Rossio. Na terenie dworca mieści się biuro luryslyezne (pn.-sb. 9.00-19.00) i kantor wymiany walut.

Bardziej skomplikowany dojazd do centrum czeka turystów przybywających do Lizbony pociągami z Algarve ¡obszarów południowych. Pociągi z południa zatrzymują się na dworcu liarreirn (ir2073028), usytuowanym po drugiej stronie Tagu. Trzeba się tu przesiąść na prom (cena rejsu wliczona jest w cenę biletu kolejowego) kursujący do portu Fluvial (Sut e Sueste), położonego tuż obok Praga do Comercio. Autobusami #1, #2, #9. #32, #39, #44 i #45 można się stąd dostać przez Dolne Miasto na Rossio.

Pociągi podmiejskie z Sintry i innych miejscowości Estremadury zatrzymują.’się w samym centrum Lizbony na dworcu Rossio (u3465022). Budynek wyróżnia się pseudomanue- lińskim stylem, a znajdujące się tuż przy we jściu ruchome schody prowadzą wysoko w górę na perony. Na terenie dworca działa ogromna sieć sklepów, są kantory wymiany walut i przechowalnie bagażu. Drugi dworzec miejski – Cais do Snclré (w3470181) – położony w odległości 10 minut drogi na zachód od Praga do Comercio, obsługuje pociągi z Cascais i Estoril.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>