Setúbal i okolice

Położony 50 km za Lizboną SETÚBAL to trzeci co do wielkości port i główny ośrodek przemysłowy w Portugalii. Miasto, nazwane kiedyś przez Hansa Christiana Andersena „rajem na ziemi”, utraciło już wiele ze swego uroku, nadal panuje w nim jednak przyjemna i ożywiona atmosfera. Jadąc na południe Portugalii warto się tu zatrzymać chociażby ze względu na piękny kościół Jezusowy (Igreja de Jesus). Podczas dłuższego pobytu można odwiedzić kilka muzeów, podziwiać okolicę z punktów widokowych oraz wypocząć na wspaniałych plażach.

Najważniejszym zabytkiem w Setúbal jest zaprojektowany przez Diogo de Boilaca kościół Jezusowy (Igreja de Jesus) – prawdopodobnie pierwsza manuelińska budowla. Mury zewnętrzne oraz ogromne i bogato zdobione wejście główne charakteryzują cechy typowe dla architektury gotyckiej. Wnętrze kościoła przebudował Boitaca. Zaprojektował m. in. spiralne kolumny podtrzymujące sklepienie. Wykonano je z surowego granitu, który kontrastuje ze zdobiącymi główny ołtarz delikatnymi, biało-niebieskimi azulejos z XVII w.

Tuż obok kościoła, w starym klasztornym budynku mieści się obecnie niewielkie Musen de Setúbal (wt.-nd. 10.00-12.30 i 14.00-17.00: wstęp wolny). Oprócz wspaniałej kolekcji XV- i XVI-wiecznej sztuki portugalskiej, znalazła tu miejsce biżuteria z okresu od XV do XVIII w. oraz eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych. Ze względu na przeprowadzane ostatnio prace remontowe muzeum może być nadal nieczynne.

Pozostała część miasta nie zasługuje na większą uwagę, wyjątek stanowią jedynie brukowane uliczki Starego Miasta, ogrody, plac targowy oraz port. Dość ciekawe jest także Muzeum Archeologiczne na Avda. LuisaTodi 162 (Museu Arqueológico: wt.-sb. 9.30-12.30 i 14.tKI-I7.00, nd. 9.30-12.30: wstępwolny). Zwiedzający mogą w nim obejrzeć pozostałości z czasów, gdy miastem rządzili Rzymianie. Zainteresowani tym tematem powinni udać się do pobliskiego biura turystycznego. Wewnątrz, pod przeszkloną podłogą znajdują się zachowane do dziś fundamenty rzymskiego magazynu.

Po półgodzinnym spacerze na zachód od miasta dochodzi się do zaniku św, Filipa (Gástelo Sao Felipe): należy iść wzdłuż Avda. Luisa Todi i kierować się znakami. Zamek, zbudowany w 1590 r. na polecenie Filipa II, pełnił funkcję fortecy. Wewnątrz prostych i niebywale wysokich murów znajduje się m.in. kapliczka wykładana azulejos. W zamku mieści się obecnie/wu.swi/fl, ale na teren murów obronnych i do baru mogą wejść nie tylko goście hotelowi. Warto tu przyjść ze względu na piękne widoki na ujście Sado oraz na półwysep Trota.

Również pół godziny zabiera spacer wzdłuż wybrzeża na zachód od Setúbal do Alha- rquel. Główną atrakcję tego miejsca stanowi kawiarnio-restauracja, usytuowana na wznoszącej się nad morzem skale (niezbyt wygórowane ceny w kawiarni, droga, niedawno odnowiona restauracja).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>