Sintra i okolice

Położona w niezwykle pięknej okolicy SINTRA od dawna przyciągała swoim urokiem. Już mauretańscy wtadey Lizbony wnieśli tu swoją fortecę, później zauroczeni pięknem krajobrazu królowie Portugalii obrali Stntrę na swoją letnią rezydencję. XVIII- i XIX-wieczni angielscy podróżnicy nazwali chroniące przed shińcem lasy miasteczka nową Arkadią. Zauroczeni powtarzali też stare hiszpańskie powiedzenie: „zobaczyć caty świat, a nie widzieć Sintry, to nic nie zobaczyć”. W 1809 r, miasto odwiedził Byron, tutaj też rozpocząłpracę nad Wędrówkami ChildeHarolda, poematem heroikomicznym, którego akcja rozgrywa się m. in. „tam, [gdzie] Sintra w rajskim rozsiadła się gaju” (tłum. J. Kasprowicz). W liście do matki Byron pisał:

„(…jmiejscowość Sintra, pięć mil odległa od stolicy, jest może pod każdym względem najrozkoszniejszym miejscem w Europie. Zawiera ona piękności tak naturalne, jak i sztuczne: pałace i ogrody, wznoszące się pośrodku skal dzikich, wodospadów i przepaści: klasztoiy zadziwiającej wysokości, rozległy widok na morze i na Tag (…) Miejscowość ta łączy w sobie dzikość zachodnich krajów górskich z zielonością południowej Francji, „(tłum. J. Kasprowicz)

Dwieście lat po napisaniu tych słów miasto nadal zachwyca romantycznym urokiem (w 1995 r. Sintra została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO), który tak bardzo oczarował Byrona. Aby doznać równie wspaniałych wrażeń co on, najlepiej zaszyć się na dwa dni w okolicznych górach.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>