SPORT ZAWODOWY W PORTUGALII

Portugalskim sportem narodowym jest piłka nożna. Krajowe kluby piłkarskie zanotowały już wieie sukcesów na arenie międzynarodowej. Najlepsze drużyny ma Lizbona (Benfica I Sporting) oraz Porto (FC Porto). Każdy Portugalczyk kibicuje jednemu z tych trzech klubów, mniej uwagi poświęcając drużynom miejscowym. Zagrożenie dla tych piłkarskich potęg stanowi jedynie F.C. Guimaraes. Spotkania ligowe odbywają się od września do maja. Bilety na mecze są raczej niedrogie, a spotkaniom poszczególnych drużyn wiele miejsca poświęcają lokalne gazety. Na stadiony piłkarskie przychodzą tiumy kibiców, dlatego można śmiało powiedzieć, że piłka nożna przyćmiewa swą popularnością inne sporty, w tym walki byków.

W Portugalii, a zwłaszcza na wybrzeżu Algarve, można popływać na desce surfingowej, a także pograć w golfa i tenisa. Deski surfingowe wypożyczane są na wielu plażach regionu Algarve, a także w popularnych miejscach na wybrzeżu północnym i w okolicach Lizbony. Największy ośrodek windsurfingowy to Guincho, położone na północ od Lizbony, ale ze względu na tamtejsze prądy i wiatry trzeba się wykazać sporym doświadczeniem.

Osoby zainteresowane wędkarstwem powinny udać się do Minho i innych, leżących na północy kraju regionów, gdzie w strumieniach żyje mnóstwo pstrągów: pozwolenia na łowienie ryb można otrzymać w miejscowych ratuszach. Inne informacje, w tym adresy biur pośredniczących w promowaniu „wakacji ze sportem”, zamieszczono w broszurze Sportu- gal, którą dostać można w Portugalskim Narodowym Biurze Turystycznym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>