Święta, festiwale i wydarzenia kulturalne – Lizbona

Najbardziej świąteczny miesiąc w Lizbonie to lipiec, na wtedy bowiem przypadają Santos Populares – dni św. Antoniego (13 VII), św. Jana (24 VII) i św. Piotra (29 VII). Obchody każdego ze świąt rozpoczynają się już w pop rzedzającyje wieczór, a towarzysz:! im pokazy sztucznycli ogni, przejażdżki karuzelami i uliczne zabawy. Zdecydowanie najhuczniej obchodzi się dzień św. Antoniego: centrum imprez stanowi Aifama.

Również w lipcu odbywa się Festas da Lisboa, sponsorowana przez miasto impreza, w czasie której organizowane są darmowe koncerty, wystawy, a nawet zawody kulinarne. Od maja do września, naprzeciwko stacji metra Entrecampos, ma miejsce jarmark Fe- ira Popular. Oprócz wesołego miasteczka znajdują się tu budki zjedzeniem, a zabawa w stylu portugalskim Invado późna w nocy (pn.-pt. 19.00-1,00, sb. i nd. 13.00-1.00: 120 esc.: przejażdżki karuzelami itp. za darmo).

Z wydarzeń czysto kulturalnych co roku organizowany jest w Lizbonie Estoril Festival (patrz: „Muzyka klasyczna i przedstawienia teatralne”, s. 94): sporo imprez odbywa się leż w Cnscais, głównie w parku Pálmela. Miłośnicy rzemiosła powinni zaplanować przyjazd do Lizbony na lipiec lub sierpień, by wziąć udział w sponsorowanym przez władze miejskie Jarmarku rękodzieła (ok. 5.00-24.00), Na stoiskach wzdłuż Avenida Amaral czekają na nabywców najróżniejsze wyroby z wszystkich regionów Portugalii, przy zakupie których warto się potargować.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>