TOWARZYSTWA UBEZPIECZENIOWE

W Polsce ubezpieczeniami turystycznymi zajmuje się większość towarzystw ubezpieczeniowych, które mają zezwolenie Ministerstwa Finansów na prowadzenie swej działalności. Posiadają one oddziały w większych miastach Polski oraz sieć przedstawicielstw, pośredników i agentów, którymi często są biura podróży. Przed podjęciem decyzji co do wyboru firmy ubezpieczeniowej trzeba zapoznać się dokładnie z proponowanymi przez nią waruntemi. Dotyczy to szczególnie agentów mniej znanych, mających niezwykle atrakcyjne oferty. Bardzo trudno polecić konkretne towarzystwo, jako że wszystkie one kuszą klientów systemem zniżek i ulg, zachęcają różnorodnością polis.

Przy wjeździe do Portugalii nie są wymagane żadne szczepienia, ale warto sie zaszczepić, podobnie jak przy wyjeździć do krajów śródziemnomorskich, przeciw tyfusowi i chorobie Heine-Medina, a także przeciw żółtaczce, gdyż nie tak dawno na wybrzeżu w okolicach Porto zachorowało na nią wiele ludzi. (Można się również zaszczepić przeciw zapaleniu opon mózgowych.)

W przeciwieństwie üo tego, co mówią hipochondrycy, na terenie całej Portugalii wodę można pić nawet z kranu, a także z różnych źródełek. Maleźy uważać na zdradliwe stawy i strumyki na południu kraju. Poza tym w Portugalii nie ma większych zagrożeń dla zdro-

Portugalskie Krajowe Biuro Inlormacji Turystyczne dysponuje dużą ilością rozmaitych bezpłatnych folderów i map. Ca prawda niektóre z za wia. Jedynie komary mogą być bardzo dokuczliwe, aie tylko w pewnych porach roku i to na niektórych obszarach. Trudno powiedzieć, gdzie jest ich najwięcej: panuje jednak przekonanie. że najbardziej uciążliwe są komary na północy kraju i na wybrzeżu w okolicach Lizbony. Jedynie w grudniu i styczniu nigdzie nie ma komarów. Olejki przeciw komarom można kupić w większości miast i kurortów.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>