UŁUGI POCZTOWE I TELEFONY – PORTUGALIA

Urzędy pocztowe w Portugalii pracują w miarę sprawnie. Wysłany stąd list lub.kartka pocztowa powinny dojść do innych krajów europejskich za około 7 dni (praktyka wykazuje, że korespondencja do Polski dochodzi zwykle po 10-14 dniach), a do USA za 7-i0 dni.

Urzędy pocztowe (correiros) czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach 8,3018.00: w większych urzędach pracuje się niekiedy także w sobotnie przedpołudnia. Oddziały w Lizbonie są olwarte dużo dłużej. Znaczki {selos) można kupić na poczcie i w punktach oznaczonych specjalnym znakiem (czerwony koń w białym kółku na zielonym tie) i napisem Correio de Portugal – Selos. Wysłanie kartki do krajów europejskich kosztuje 70 esc. (do Polski 90 esc.), natomiast poza Europę 130 esc.

Poste restante funkcjonuje we wszystkich pocztach w kraju. Na liście trzeba napisać Poste Restante, a imię i nazwisko powinno być podkreślone i napisane kursywą. Przesyłkę odbiera się na podstawie paszportu, w okienku z napisem encomendas. Osoby oczekujące

Połączenia międzynarodowe można uzyskać praktycznie z każdej budki telefonicznej w kraju, ale w większości z nich trzeba mieć przy sobie dużą ilość żetonów I wiele cierpliwości, bowiem linie międzynarodowe są często przeciążone. W centrach turystycznych, zwłaszcza w Lizbonie i okolicach ora2 w rejonie Algarve, lepiej skorzystać z creóitones. które działają na karty magnetyczne (do nabycia w urzędach pocztowych za 750 esc. i 1800 esc.). Aby uzyskać połączenie z zagranicą z telefonów na żetony trzeba wrzucić do aparatu żetony o wartości co najmniej 200 esc.

Aparaty telefoniczne znajdują się w barach i kawiarniach, a coraz częściej także w biurach turystycznych i kioskach z gazetami: zazwyczaj oznaczone są specjalnym znakiem (czerwony koń w białym kółku na zielonym tle) i napisem Correio de Portugal – Telefone. Rozmowy zamiejscowe i międzynarodowe zamówić też można w większości miast na pocztach głównych – przed wejściem do kabiny telefonicznej trzeba podać urzędnikowi numer, opłatę uiszcza się po zakończeniu rozmowy. Za wyjątkiem Lizbony i Porto, większość urzędów pocztowych z aparatami telefonicznymi jest nieczynna wieczorem: stanowi to pewnego rodzaju kłopot, ale i tak w Portugalii nie ma żadnych taryf ulgowych i płaci się tyle samo za rozmowy telefoniczne prowadzone w dzień, jak i w nocy. Rozmowę na koszt rozmówcy można przeprowadzić z każdego telefonu: w tym celu należy wykręcić nr n099 (na kraje europejskie) lub nr tr098 (inne kraje). 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>