WALKI BYKÓW

W Portugalii walki byków nie przypominają wcale hiszpańskiej korridy. Tutaj byka nie zabija się w czasie walki, a tylko przewraca na ziemię w sposób, który powinien być w miarę ciekawy i efektowny. Poturbowanego po walce byka dobija się zwykle rzeźni.

Walki byków na wybrzeżu Algarve wyglądają nieco inaczej niż w pozostałej części kraju: ich program nastawiony jest zadowolenie jak największej rzeszy turystów. Poniżej podano imprezy, na które warto się wybrać.

Tourada to walka byka, na którego rogi nakłada się kapturki, z jeżdźcem łoureiro, ubranym w zdobiony XVIII-wieczny strój. Jeździec ma za zadanie prowokować i stopniowo pozbawiać byka sił, by móc na koniec wbić w jego kark lance z hakami (tzw. farpas lub banderi- Ihas), unikając jednocześnie ataku rozjuszonego zwierzęcia. Gdy byk jest już wycieńczony, na arenę wbiegają forcados, czyli ośmiu mężczyzn, których zadaniem jest unieruchomienie go. Wydawać by się mogło, że naganiacze idą na pewną śmierć – stają w rzędzie przed bykiem i prowokują go do ataku. W momencie, gdy byk rusza, mężczyzna na czele skacze między rogi zwierzęcia, podczas gdy pozostali naganiacze rzucają się na byka i próbują go okiełznać.

Największe centrum walki byków w Portugalii to Ribatejo (gdzie hoduje się byki). W rejonie tym można obejrzeć prawdziwą walkę w towarzystwie miejscowych aficionados (fanów): walki byków stanowią też część festiwali w Vila Franca de Xira i w Santaróm. Walki byków odbywają się od się od kwietnia do października, Na ulicach miasteczek i wiosek w regionie Ribatejo, w czasie różnych festiwali, mają też miejsce gonitwy byków: więcej informacji na ten temat zamieszczono w drugim rozdziale.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>