WŁASNY TRANSPORT. WYPOŻYCZANIE SAMOCHODÓW I TAKSÓWKI CZ. II

Odwrotna sytuacja panuje na mniejszych drogach, gdzie natężenie ruchu jest dosyć duże: często jedzie się bardzo wolno za sznurem ciężarówek. Oprócz tego w miastach bardzo często tworzą się korki, spowodowane rosnącą liczbą właścicieli samochodów. Zmotoryzowanych czekają też problemy ze znalezieniem parkingu w centrach miast, zwłaszcza wCoimbrze, Jedynie najlepsze hotele posiadają własne parkingi: jednak turyści, którzy nie wynajmują tam pokoi, muszą poświęcić wiele czasu na szukanie jakiegoś innego parkingu {który przeważnie znajduje się na obrzeżach miasta, skąd do centrum trzeba wrócić na piechotę).

W Portugalii obowiązuje ruch prawostronny: ograniczenia szybkości to 60 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h na terenie nie zabudowanym i 120 km/h na autostradach, Na skrzyżowaniach pierwszeństwo posiadają samochody nadjeżdżające z prawej strony, ale pod warunkiem, że nie znajduje się tam inny znak drogowy. W przypadku zatrzymania przez policję, należy okazać dokumenty – najlepiej mieć je zawsze przy sobie i być uprzejmym dla policjantów.

W razie awarii samochodu, pomocą służy Automove! Clube de Portugal, który działa w porozumieniu ze związkami motorowymi z innych krajów. Główna siedziba tego związku mieści się w Lizbonie przy Rua Rosa Araójo 24 {»01/3563931): na północy kraju zgłoszenia przyjmuje oddział w Porto (»02/8301127), natomiast na południu należy kontaktować się z biurem w Lizbonie {»01/9425095).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>