WŁASNY TRANSPORT. WYPOŻYCZANIE SAMOCHODÓW I TAKSÓWKI

Jeśli planuje się zjechać Portugalię wszerz i wzdłuż czy też dokładnie poznać wybrany rejon tego kraju, warto zainwestować w wypożyczenie samochodu, które – w porównaniu z tego rodzaju usługami w innych krajach europejskich – jest stosunkowo tanie. Za jeden litr benzyny (super) płaci się jednak dość dużo, mianowicie 150 esc. (ok.1 $). Na wszystkich stacjach bak można napełnić benzyną bezołowiową (baki większości aut z wypożyczalni napełnia się właśnie tym paliwem).

Przed wyruszeniem w podróż samochodową po Portugalii warto zdać sobie sprawę, że kraj ten pod względem liczby wypadków znajduje się w czołówce państw europejskich. Poprawiła się nieco jakość nawierzchni dróg, ale główne ulice i szosy są wąskie, mają dużo dziur i niebezpiecznych zakrętów. Kierowcy portugalscy są czasem nieobliczalni – trzeba zwracać szczególną uwagę na nadjeżdżające z naprzeciwka samochody, które wykonują manewr wyprzedzania. Nawet na autostradach trzeba co chwilę zerkać w lusterko, aby sprawdzić, czy ktoś nie zbliża stę z zawrotną szybkością. Największą ilość śmiertelnych wypadków w Portugalii notuje się w sierpniu, kiedy to Portugalczycy, którzy wyjechali za granicę w celach zarobkowych, wracają do kraju szybkimi autami, pragnąc zaimponować swoim ziomkom.

Sieć autostrad, z główną trasą łączącą Setubal i Lizbonę z Porto, stopniowo rozgałęzia się w głąb kraju. Niedawno ukoóczono budowę odcinków autostrad biegnących w kierunku wschodnim – z Porto do Braganęa oraz

Aveiro do Vila Real, miasta położonego przy granicy portugalsko-hiszpańskiej. Na południu kraju można Już podróżować autostradą na trasie Lizbona-Algarva: droga IP1 wiedzie teraz przez wschodnią część Algarve i przechodzi przez granicę w Vila Real. Wszystkie autostrady są płatne, co zwiększa koszty podróży: za przejazd na trasie Lizbona-Porto trzeba zapłacić ok. 23 S. Takie rozwiązanie jest jednak korzystne dla zagranicznych turystów. Ze względu na wysokie opłaty, miejscowi kierowcy unikają tych autostrad, dzięki czemu należą one najmniej zatłoczonych dróg w Europie i bez przeszkód można przejechać nimi duże odległości.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>