Wzdłuż Avenida da Liberdade

Przy południowym końcu Avenida da Liberdade znajdują się jedne z najurokiiwszych kawiarni wcaicj Lizbonie. Obsadzane zielenią skwery naznaczone są wprost setkami wystawionych na zewnątrz stolików. Biegnąca od wschodu i równoległa do alei Rua das Portas de Santo Antáo słynie z restauracji specjalizujących się w damach z owoców morza, do których spróbowania zachęcają czekający przy drzwiach kelnerzy. Jeśli nie dasz się im naciągnąć na drogie potrawy, możesz tu tanio i dobrze zjeść.

Po powrocie na Avenida da Liberdade i 15 minutach drogi w górę alei dochodzi się do usytuowanego po zachodniej stronie Praęa da Alegría. Za placem, przy Rua da Alegría, znajduje się wejście do założonego w XIX w. ngrodu botanicznego (Jardint Botánico: latem pn.-pl. 9.00-20.00, sb. i ud. 10.00-20.00: zimą do 18.00: 200 esc., studenci 100 esc.). Spadziste ogrody pełne bujnych krzewów i rozłożystych palm górują nad ścieżką, prowadzącą do Rua da Escola Politécnica. Tutaj znajduje się główne wejście do dwóch muzeów: zoologicznego i antropologicznego (pn. 14.30-16.30, wt. -pt. 9.30-L2.30 i 14.3016.30: wstęp wolny).

Idąc dalej wzdłuż Avenida da Liberdade dochodzi się w końcu do parku Edwarda VII (Parque Eduardo VII). Turyści przychodzą tu głównie po to, aby zobaczyć Estufas (codz. 9.00-18.00: różne godziny przerwy w porze obiadowej: 75 esc.) – okazale i zachwycające szklarnie, położone na północnych obrzeżach parku. Ich wnętrza buchają soczystą zielenią tropikalnych roślin, w powietrzu rozbrzmiewa trzepotanie skrzydeł przechadzających się po sadzawkach flamingów, a wszystko to dzieje się w otoczeniu niezliczonych gatunków palm i kaktusów. Wizytę w parku zakończyć można w Estufa Fría, gdzie oprócz koncertów muzyki rockowej i klasycznej, odbywająsię co jakiś czas targi staroci.

Odjeżdżającymi sprzed parku autobusami #31, #41 i #46 można dostać się do Muzeum Gulbenkiana, natomiast autobusami #27 i #49 do Belćm: w pobliżu Estufa Fría znajduje się przystanek autobusu #51, jadącego również do Belćm.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>