Zamek Maurów i Palacio da Pena

Kamienna ścieżka, biegnąca w górę niedaleko kościoła Marii Panny, prowadzi w stronę pozostałości po walach obronnych, otaczających dawny zamek Maurów (Castelo dos Moriros: codz. VI-IX 10.QO-f8.00, X-V 10.00-17.00: wstęp wolny). Forteca, zdobyta przez Alfonsa I Zdobywcę i walczących wraz z nim skandynawskich krzyżowców, wznosi się pomiędzy dwoma szezytami skalnymi. Przy fortyfikacjach zachowały się jeszcze ruiny dawnego meczetu muzułmańskiego. Z zamku podziwiać można przepiękne widoki na Serra de Arrábida od południa, Caseais i Cabo da Roca (najdalej na zachód wysunięty punkt lądu europejskiego) od zachodu oraz Peniche i wyspy Berlenga od północy.

Przez górną bramę zamku wchodzi się na drogę wiodąc:) do parku Pena (codz. VI-IX 10.00-17.00, X-V 10.00-17.00), zalesionego obszaru z widoma jeziorkami i altankami, wymarzonego wręcz miejsca na piknik. Po 20 minutach drogi w głąb parku turystom ukazujesięwidokhąjccznegoPalńdoda Pena (pałac skal ny:wt.-nd. 10.00-13.00 i 14.0017.00: VI-IX 400 esc., X-V 200 esc.: dla posiadaczy kart ISÍC wstęp wolny). Świadcząca o dużej wyobraźni architekta budowla wyróżnia się fantazyjnymi kopułami, wieżami i wałami obronnymi, do których przechodzi się przez pseudomanueiińskie bramy i atrapę mostu zwodzonego. To zdumiewające zbiorowisko kiczu powstało w latach 40. XIX w. na życzenie Ferdynanda von Sachsen Coburga, męża królowej Marii II, i przywodzi na myśl pseudośredniowieczne zamki budowane przez Ludwika Bawarskiego. Na skale przed zamkiem wzrok przykuwa ogromny posąg rycerza, przedstawiający w rzeczywistości architekta budowli, niemieckiego barona Wilhelma von Eschwege. Wnętrze pałacu pozostało wstanie nie zmienionym od czasu, gdy w 1010 r. opuściła go uciekająca z Portugalii rodzina królewska. Wystrój wnętrza jest równie dziwaczny, co architektura na zewnątrz. Pokoje zbudowano kamieni ozdobionych tak, aby przypominały drewno. W komnatach stoją zdumiewające rzeźby ubranych w turbany Maurów, trzymających w rękach elektryczne świeczniki. Z klasztoru braci hieranimitów, wzniesionego na cześć wyprawy Vasco da Gamy, zachowała się jedynie kaplica i krużganek w stylu rrmnuelinskim.

Rozpoczynająca się za posągiem Eschwega oznakowana ścieżka prowadzi do Cruz Alta, najwyższego wzniesienia Serra de Sintra. Druga, nie oznakowana droga wiedzie w dół na lewo od pałacu i kończy się w pobliżu Seteais (patrz niżej).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>